Снимка: БГНЕС
fallback

Ако Доналд Тръмп напусне Белия дом през ноември, той няма да бъде единственият губещ от избора на американския народ, пише в свой анализ Bloomberg.

За лидерите на Турция, Северна Корея и Израел четиригодишното управление Тръмп беше почти изцяло в тяхна полза. Потенциалната рокада в Овалния кабинет неминуемо ще ги изправи пред външнополитически трудности.

Ноемврийската развръзка за страни като Китай е още по-нюансирана. Но това, което обединява предимно авторитарните бенефициенти от четирите години на Тръмп, е страхът от напускането му, което ще отвори вратите за по-конвенционалната външна политика на САЩ.

Ким Чен Ун

По време на тези четири години никоя други въшнополитическа връзка на САЩ не се видоизмени толкова, колкото тази със Северна Корея. Това, което започна с взаимни заплахи и обиди, се превърна на моменти в странно влюбване. Ким и Тръмп се срещнаха три пъти и си размениха повече от две дузини писма, демонстрирайки своята „мистериозно прекрасна“ химия.

И все пак радикално различният подход на САЩ така и не доведе до денуклеаризацията на Северна Корея. На 10 октомври Ким разкри огромна нова междуконтинентална балистична ракета, която според експерти може да пренесе множество ядрени бойни глави.
Байдън заяви, че няма да се срещне с Ким без предварителни условия, което от своя страна намалява шансовете за експресно вдигане на санкциите, които причиниха най-лошата ресеция в Северна Корея от две десетилетия насам.

Мохамед бин Салман

Тръмп зададе тона на своите външнополитически отношения със Саудитска Арабия, като избра Рияд за първата си чуждестранна визита през 2017 г. Той беше посрещнат от огромно изображение на лика му, прожектирано върху фасадата на дворцовия хотел, където отседна делегацията му.

Саудитският престолонаследник извлече немалко дивиденти от американския президент, най-вече след като Тръмп изтегли САЩ от ядрената сделка с Иран през 2015 г., като се вземе предвид, че Техеран е смъртният враг на Рияд. Тръмп оказа и лична подкрепа, като наложи вето на Конгреса, когато Бин Салман беше обсаден от обвинения, че е поръчал убийството на известния критик на режима Джамал Хашоги през 2018 г.

Но не всичко беше розово в родината на пророка Мохамед. Тръмп не успя да отвърне на въздушния удар срещу петролни съоръжения в източната част на Саудитска Арабия през 2019 г. Военен акт, който САЩ приписаха на Иран.

Саудитските лидери заявиха своята увереност, че могат да се ориентират в случай на смяна на властта в САЩ. И все пак при Байдън по-традиционният фокус на САЩ върху правата на човека вероятно ще се завърне, отваряйки врата за съживяване на иранския ядрен договор.

Си Дзинпин

Тръмп беше най-агресивният президент към Китай, от който и да е било друг американски държавен глава в близкото минало, налагайки сурови мита върху китайски стоки и предприемайки мерки за ограничаване на достъпа до ключови технологии. И все пак китайските власти заявиха накрая, че ръководството на Пекин би предпочело Тръмп да остане на власт.

Тръмп разтърси системата от съюзи, сключени след Втората световна война, които Китай считаше за лимитиращи по отношение на своите геополитически амбиции и интереси. Това сътреснение се оказа в значителна полза за Пекин. 45-ят президент подкопа международния статут на САЩ, разтрогвайки немалко споразумения в преследването си на „Америка на първо място“. По този начин се създаде възможност за китайския президент да запълни възникналата лидерска празнота на позиции от търговията до изменението на климата и всичко останало между тях.

Загрижеността на Пекин относно Байдън се изразява във факта, че бившият вицепрезидент ще се опита да създаде по-координиран международен фронт срещу Китай, като същевременно запази натиска върху търговията и технологиите. "Въпреки това Пекин може да спечели от по-малко емоционалните отношения с Вашингтон, ако Тръмп загуби", коментира Жу Фън, професор по международни отношения в университета в Нанкин. „Наистина ли хората искат да видят Китай и САЩ да започнат Студена война“, попита Фън.

Целият анализ четете в Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

18

Анонимен

преди 3 години

Няма да се промени изобщо. Който и да спечели изборите презитенд на САЩ ще си остане Бенямин Нетаняху.

17

Все тая

преди 3 години

НИЩО НЯМА ДА СЕ ПРОМЕНИ..... политиката на САЩ не се прави от президента а от администрацията му. Те му пишат речите , те му уреждат срещите с други световни лидери, те определят каква информация да му дадат и накъде да насочат вниманието му. А ако нещо не е според техните желания и президента реши да действа според собствените си желания винаги могат чрез Върховния съд да анулират решенията му.... както се случи толкова много пъти през мандата на Тръмп .

16

KAG2020

преди 3 години

Черни дни чакат Америка ако Тръмп загуби. Много бляскаво бъдеще чака терористите от Иран, бюрократите в ООН, тези в СЗО, и най-вече оризниците в Китай. байдЪната ще подари Америка на китай, това е традиция на демоНкратите. Синчето наркоманче до сега е смъкнало стотици милиони долари, сега ще са в МИЛИАРДИ. Корупцията в САЩ ще се легализира, демоНкратите са педофили и обирджии. Ще узаконят педофилията и главоломно увеличаване на данъците, така си осигуряват "светло бъдеще", но само за тях.

fallback