Екатерина Захариева и Майк Помпео. Снимка: МВнР
fallback

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева и държавният секретар на САЩ Майк Помпео обсъдиха позитивното развитие в отношенията между двете страни и препотвърдиха техния стратегическия характер.

"Срещата беше отлична възможност да препотвърдим стратегическото си партньорство и отличните контакти между двете страни", коментира министър Захариева пред журналисти след края на срещата.

Българският вицепремиер и държавният секретар на САЩ разговаряха във Вашингтон, където министър Захариева е на посещение по покана на Майк Помпео, съобщиха от пресцентъра на външното ни министерство.

Oще по темата

Сред основните теми на разговора бе въпросът за включване на България в Програмата на САЩ за безвизови пътувания.

"САЩ ще продължат да подпомагат страната ни в процеса на намаляване на броя на отказаните американски визи за български граждани, който е един от критериите за включване в Програмата", заяви министър Захариева.

"Разбира се, ние също полагаме усилия, като в тясно сътрудничество с посолството на САЩ в София информираме българските граждани за условията, на които трябва да отговарят, за да получат виза", допълни тя.

За да се стигне до безвизов режим на пътуване до САЩ, отказите за издаване на визи на българи трябва да спаднат до 3%. През последната година те са намалели, но все още са около 14%.

Българският вицепремиер постави и въпроса за сключване на спогодба за социална защита.

"САЩ имат социална спогодба с редица европейски страни, но не и с България", припомни тя.

"Подобна спогодба ще помогне много на живеещите в САЩ 400 000 българи. Работим последователно по въпроса и сме облекчили доста процедурите, но сега потвърдихме желанието на България да бъде включена в списъка със страни, с които да се преговаря приоритетно по сключването на спогодба", посочи министърът.

Тя сподели получената от държавния секретар Помпео висока оценка за първото българско Председателство на Съвета на ЕС.

"Получих благодарности и поздравления за подкрепата на България към нашите съседи и приятели от Западните Балкани. Изразих убеждението ни, че мястото на онези страни от региона, които го искат, е в НАТО и ЕС. Имаме сходни виждания със САЩ по този въпрос", каза министър Захариева пред журналистите.

Събеседниците обсъдиха също стратегическото партньорство в областта на отбраната и плановете за модернизация на българските въоръжени сили.

Сред темите бяха усилията на България за диверсификация на източниците и трасетата на енергийни доставки.

"Говорихме за интерконектора с Гърция и за терминала за втечнен природен газ до Александруполис, както и за усилията ни по изграждане на газовия хъб "Балкан", който ще доведе до конкуренция на доставките по отношение на маршрутите и източниците на доставка на природен газ", посочи министърът.

Двамата обсъдиха също близкоизточния мирен процес. "Съгласихме се, че ситуацията в региона на Близкия изток е напрегната и е необходимо да бъде намерено решение на израелско-палестинския конфликт, за което САЩ ще представят своя план до края на годината, както ме увери Майк Помпео", каза министър Захариева.

По време на посещението си тя се срещна по-рано с представители на българската общност в столицата Вашингтон. Предстоят ѝ разговори със съветника на президента на САЩ по въпросите на националната сигурност и член на неговия кабинет Джон Болтън, с изпълнителния вицепрезидент на Международния републикански институт Джуди Ван Рест и с регионалния директор за Централна и Източна Европа в Националния демократически институт Робърт Бенджамин.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

92

Образование

преди 5 години

С какво Оксфорд и Кеймбридж, Сорбоната са по-лоши от Йейл, Харвард и Колумбийският?За хуманитарна специалност предпочитам Сорбоната - Франция и МГУ - Русия.Техническа Япония и Германия.Хайде без излишно превъзнасяне на САЩ, все пак Европа е Европа, САЩ никога няма да я стигнат по образование и култура.Друго си е Мак в колата и да тичаш по промоции от един щат в друг.Там хората са роботи - стават в пет, шофират час и половина до работата, връщат се пребити от умора и заспиват пред ТВ-то.

91

Starija hush

преди 5 години

Prez 1990 godina doidoh v bg. s 6terka mi.PLATIHME za VIZA po $40 na vseki.Posle go promeniha Visa samo nad 6 meseca prestoi do den dne6en.Taka 4e imamame Vizov rezim s kenefa bg.

90

Незаинтересован

преди 5 години

Въобще не ме засягат техните визи. И не ми се харчат пари за да посещавам полицейската им държава. Това е последната страна където бих отишъл, а светът е толкова голям. Пък да работя там по 12 часа ме привлича още по-малко. Така че техните интервюта са ми важни колкото ланския сняг, ха ха...

fallback