Майк Помпейо. Снимка: Reuters

Сенатът на САЩ одобри конгресмена от Канзас Майк Помпейо за директор на Централното разузнавателно управление на САЩ. Това стана въпреки безпокойството на някои законодатели, че той може да разшири следенето или да позволи използване на специални техники при разпит, които според мнозина са равносилни на мъчения, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Помпейо застава начело на ЦРУ в критичен момент за националната сигурност на САЩ, когато разузнаването - традиционно смятано за надпартийно, се озова в центъра на прожекторите на политическата арена, отбелязва Асошиейтед прес и припомня, че президентът Доналд Тръмп се изказа критично за изводите на разузнаването, че Русия се е намесила в президентските избори, за да му помогне да победи Хилари Клинтън.

По време на изслушванията в сенатския комитет по разузнаването Помпейо заяви, че Русия агресивно възстановява позициите си в света, обвини я, че е нахлула и окупирала украинска територия и че не помага за разгрома на "Ислямска държава", предаде ТАСС.

Междувременно комисията по външните работи на Сената на САЩ одобри с минимална преднина от един глас кандидатурата на бившия шеф на "Ексън Мобил" Рекс Тилърсън за държавен секретар, предадоха Ройтерс и ТАСС.
Очаква се той да бъде утвърден и в Сената, където трябва да получи обикновено мнозинство, тоест 51 от 100 гласа, и където републиканците имат 52 представители.

Новият министър на отбраната на САЩ Джеймс Матис пък разговаря по телефона с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и заяви, че САЩ подкрепят НАТО, предаде ДПА.

"Двамата лидери обсъдиха важността на общите ни ценности и министърът подчерта, че когато търсят съюзници, които да помогнат за защита на тези ценности, Съединените щати винаги се обръщат първо към Европа", каза говорителят на Пентагона Джеф Дейвис.

Матис, който е бил начело на командването на НАТО по трансформацията, се е обадил на Столтенберг в първия си ден на поста, за да наблегне на важността на трансатлантическите връзки, каза говорителят.

Той съобщи също, че Матис и Столтенберг са се договорили да продължат консултациите си и очакват да се срещнат лично на февруарското заседанието на министрите на отбраната от НАТО, предаде Ройтерс.

Новият американски президент Доналд Тръмп постави под съмнение смисъла от съществуването на пакта, но много от хората, които той избра за висши постове в администрацията си, включително Матис, винаги са подчертавали важността на алианса, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase