Снимка: Reuters

Жената не може да бъде президент, шеф на разузнаването, треньор на голям спортен отбор… поне в САЩ е така
Кои са ръководните постове, които никога не са били заемани от нежния пол отвъд Океана?

Съединените щати гордо се наричат “страната на неограничените възможности”, където всеки има шанс да постигне целите си, независимо от пол, раса и религия. Оказва се обаче, че за жените все още има недостъпни позиции, въпреки прокламираното равно начало.

Всички очакваха стереотипите да бъдат разбити с избирането на Хилари Клинтън за първата жена-президент на САЩ. Но Доналд Тръмп отложи за неопределено време встъпването на дама като стопанин на Белия дом. 

Виктория Клафлин Уудгъл, лидер на движението за избирателно право на жените, е първата жена-кандидат за президент на Съединените щати още през 1872-ра година. Но оттогава насам битката на нежния пол за върховния пост винаги е изглеждала предрешена.

Хилари имаше реален шанс да нареди САЩ до 59 други страни, които са имали жени за държавен глава, но това така и не се случи.

Нежният пол не успява в опитите и за вицепрезидентското място, въпреки няколкото кандидатури, сред които Жералдин Анн Фераро и Сара Пейлин.

Все пак от 1933-та година, когато Франсес Пъркинс става първата жена, която получава пост в президентската администрация (министър на труда при Франклин Рузвелт), общо 47 други жени са били част от кабинета. Но никога дама не е оглавявала министерствата на отбраната, финансите и военните ветерани.

В Сената също предпочитат да залагат само на мъже, що се отнася на председателите на горната Камара на Американския конгрес. Като цяло от първото свикване на Конгреса през 1789-та година насам, жените-сенатори са едва 46 от общо 12178.

На ниво губернатори 23 щата остават неприкосновена територия за жените. Сред тях са Калифорния, Флорида и Ню Йорк. Общо 38 дами са били губернатори, първата от които е Нели Рос през 1925-та година.

В съдебната система жените получават все повече назначения на високи постове, но така и нямат шанс за председателското място във Върховния съд.

Жена не е била и едва ли скоро ще бъде (предвид разпоредбите) допусната в Съвета на началник щабовете на американската армия. Същото важи и за двете служби (разузнаване и контраразузнаване) ЦРУ и ФБР, които имат общо 37 директори през годините и всичките са мъже.

Към момента дамите не получават шанс за заемане на водеща треньорска роля в някой от големите отбори във водещите американски спортове като американски футбол, баскетбол и хокей на лед. Но поне са налице първите стъпки – Беки Хамън влезе като помощник в щаба на елитния баскетболен Сан Антонио Спърс преди 2 години, а примерът й беше последван от още няколко дами в НБА и американския футбол.

Въпреки че нежният пол се доказва като изключително силна страна в бизнеса, жените не съумяват да достигнат до най-високите позиции и в този сектор. Топ 5 компаниите в САЩ (според изследване на сп. Форбс) се управляват от мъже. Все пак под номер 8 идва Мери Бара, която в качеството си на изпълнителен директор често е наричана “спасителката” на автогиганта Дженеръл Мотърс.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase