Снимка: Reuters
fallback

Нашето многообразие не е слабост, а е и винаги ще бъде една от главните ни силни страни, заяви президентът на САЩ Барак Обама в деня, когато страната му и светът отбелязват 15-ата годишнина от атентатите от 11 септември 2001 г., предаде Франс прес.

Oще по темата

От Пентагона - една от мишените на атентатите - Обама призова сънародниците си да не отстъпват пред тероризма, чиято цел е да всее разделение в страната.

САЩ почетоха с минута мълчание паметта на жертвите на терористичните нападения преди 15 години, когато екстремисти отвлякоха пътнически самолети и ги разбиха в Световния търговски център и в сградата на Пентагона, предаде ДПА.

Семействата на загиналите се събраха в Ню Йорк и на други места в страната, за да отбележат годишнината с възпоменателна церемония, превърнала се в традиция. Минутата мълчание беше отбелязана в 8.46 часа - часът, когато първият отвлечен самолет се вряза в Северната кула на Световния търговски център.

Имената на 2977-е жертви ще бъдат изчетени на основната възпоменателна служба на Националния мемориал и музей на 11 септември в Ню Йорк, съобщи БТА.

Над 23 милиона души са посетили мемориала от откриването му през септември 2011 година, а музеят е посрещнал над 4 милиона посетители от отварянето си през май 2014 година.

Атаките от 11 септември бяха извършени от терористи камикадзе, които отвлякоха четири пътнически самолета и разбиха два от тях в Световния търговски център и трети в сградата на Пентагона край Вашингтон.

При най-смъртоносното нападение на американска територия след удара срещу Пърл Харбър през Втората световна война наред с цивилните загинаха над 340 пожарникари и 60 полицаи.

Възпоменателни служби са планирани също във Вашингтон и при мемориала край Шанксвил, Пенсилвания, където се разби четвъртият самолет, след като пътниците изглежда предприели действия срещу нападателите, отклонявайки нападение срещу столицата.

Президентът Барак Обама и първата дама Мишел Обама запазиха минута мълчание в Белия дом.

През 15-те години от нападението почти всяка минута, всяка подробност, всеки разказ за жертвите, очевидците и близките им бяха възстановени във документалистика, филми, художествена и научна литература. На 11 септември са посветени пиеси, телевизионни сериали, рокбалади и раппесни, както и класически композиции и картини.
Страхът от тероризма в САЩ остава, като се превърна в тема и на предизборната кампания за Белия дом тази година.

През 2016 г. страхът на обществото от подобни нападения е достигнал нов пик, според публикувано неотдавна изследване на изследователския център "Пю". В момента 40 процента от американците вярват, че възможностите на терористите да проведат друга мащабна атака срещу САЩ е по-голяма отколкото през 2001 година, което е най-големият дял от 2002 година. Между привържениците на Републиканската и Демократическата партия в това отношение има голямо разминаване - съответно 58 на сто и 31 на сто, а сред независимите гласоподаватели - 34 на сто.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

24

Анонимен

преди 7 години

#24: ОТГОРЕ НА ТОВА,ПРЕДСТАВЕТЕ СИ НАГЛОСТТА,ТРЕТАТА ,57 ЕТАЖНА СГРАДА,ПАДА....ПОЛОВИН ЧАС СЛЕД ПЪРВИТЕ ДВЕ?!Вятър ли я е съборил,забравили ли са на фотошопа третия "самолет",ама след като взривните материали вече са били надлежно монтирани,редно е било процедурата по взривяването да се приложи!ИЗОБЩО,ДЕМОКРАТИЧНА ПРОЦЕДУРА!!!

23

Анонимен

преди 7 години

Аха!!!"Мнообразие" по Фашландски тертип - колкото се може повече офъсе, в американската кошара,ПОД ЕДНОЛИЧНОТО ФАШЛАНДСКО УПРАВЛЕНИЕ!!!

22

Скарлет

преди 7 години

Кулите бяха унищожени с ядрени вэривове, това беше вътрешна операция на американската върхушка и техните спецслужби подпомагани от Моссад!!!

fallback