Доналд Тръмп. Снимка: архив, Reuters
fallback

Републиканската партия изглежда се приближава към точката на разрив с Доналд Тръмп. Докато той прави гаф след гаф, лидерите на партията във Вашингтон и в повечето от щатите с най-оспорвана предизборна борба започнаха открито да обръщат гръб на номинирания от партията кандидат, за да предотвратят очакваните според тях големи загуби на републиканците в изборния ден, пише Асошиейтед прес.

Подобно нещо се случи през 1996 г., когато партията до голяма степен се отдръпна от своя кандидат Боб Доул, след като стана ясно, че шансовете му за победа са слаби.

Така че прецедент има, но въпреки това рискът от подобно развитие по-малко от три месеца преди изборите на 8 ноември и броени седмици преди трите публични дебата на кандидат-президентите предвещава сериозни трусове.

Републиканци, посветили професионалните си кариери на избирането на партийни кандидати, казват, че вече битката за Белия дом вероятно е загубена. На тях им е дошло до гуша от разколническата политическа тактика на Тръмп и от това, че той продължава да води своята предизборна кампания по същия начин, както на първичните избори.

Досегашното развитие на кампанията му сочи, че той няма шанс да победи. Той губи подкрепата на цели групи хора и не може да си я върне, смята Сара Фейгън - политически директор при бившия президент Джордж Буш-младши.

Предизборният екип на Тръмп казва, че нещата се развиват в правилна посока, но дори подобно твърдение поражда недоволство сред неговите вътрешнопартийни критици. Хора, верни на бизнесмена милиардер, казват, че има достатъчно време да бъде променена динамиката на битката срещу демократката Хилари Клинтън, която, подобно на Тръмп, е дълбоко непопулярна сред избирателите.

А неговите поддръжници обвиняват медиите, че насаждали схващането, че нещата при Тръмп не вървят добре. "Искрено казано, много неща през изминалата седмица бяха изопачени. А в същото време той бе много фокусиран и следваше твърдо своята линия", каза Пол Манафорт, шефът на неговата кампания.

Тръмп наистина отбеляза скромно подобрение в поведението си като кандидат през последната седмица. Той престана да критикува мюсюлманското семейство на загинал американски войник, прекрати и словесните престрелки с някои от най-видните представители на партията в Конгреса.

Но през последната седмица той също така изрази съмнения в съветите на високопоставени експерти, заплаши да прекрати събирането на пари за партията, окачестви като безполезни усилията да се изкарат повече избиратели пред урните в изборния ден и защити отказа си от телевизионни реклами, въпреки че неговите опоненти пълнят ефира с рекламни клипове за Клинтън в няколко от най-оспорваните щати.

Всичко това засенчи съдържанието на 44-те непубликувани досега електронни писма на Клинтън от времето, докато бе държавен секретар. Те станаха публично достояние миналия вторник и разкриха нейните контакти с лобисти, политически донори и спонсори на Фондация Клинтън, както и с бизнес среди по времето, когато е ръководила Държавния департамент.

За някои републиканци е достатъчно партията да се откаже от своя кандидат.

Над 100 видни партийни дейци, включително поне шестима бивши конгресмени и над 20 бивши служители на Националния комитет на Републиканската партия, се подписаха под писмо до нейния председател Райнс Прийбъс с искане да бъде спряна подкрепата за кампанията на Тръмп.

"Те рано или късно ще го направят. По-добре е да го направят по-скоро, за да има повече ефект", каза бившият републикански конгресмен от Минесота Вин Уебър - един от подписалите писмото.

Високопоставени републиканци във Вашингтон и в някои от най-оспорваните щати обсъждаха сценарий, според който партията отклонява вниманието си от президентския вот в щати, в които няма и паралелни ключови избори за сенатори.

Например може да бъде "изоставен" щат като Вирджиния и да се насочи повече внимание върху щат като Индиана, където демократът Евън Бей прави опит да се върне в Сената.

Така смятат републикански служители във Вашингтон и в други щати, които биха били засегнати, включително Охайо, Пенсилвания и Ню Хемпшър. Те говориха пред Асошиейтед прес, настоявайки за анонимност, защото не са оторизирани да дебатират публично тези частни дискусии.

Няма данни за съществуването на официален план за скъсване с Тръмп нито на щатско партийно ниво, нито на равнище Национален партиен комитет. Но Прийбъс е обсъждал неофициално тази възможност през последните дни с партийни лидери в щати, където предстоят тежки изборни битки, казаха трима от тези републикански служители.

Ако това се случи, то вероятно няма да стане преди Деня на труда (5 септември), тъй като партията все още разчита на Тръмп да събере парични дарения за спонсориране на скъпата политическа операция. Но парите, от които партията се нуждае, намаляват с всеки изминал ден, което дава на Републиканския национален комитет по-голяма финансова свобода за потенциална смяна на курса с наближаването на изборите.

Раздорите сред редиците на републиканците засега не оказват влияние върху способността на Тръмп да привлича поддръжници на митингите си. Лиса Томпсън - пожарникарка от Сейнт Клауд, Флорида, е сред мнозината, които са готови да чакат часове наред, за да видят Тръмп на неговите предизборни появи. Тя смята, че онези, които се стряскат от неговите погрешни ходове, са твърде капризни - лукс, който страната не може да си позволи с оглед на растящите заплахи за сигурността.

Тя призовава Тръмп да продължава по неговия начин. "Защо да се преструва?", пита тя. 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

49

пророка Олег

преди 7 години

До Стига простотияБайно жалко е има хора като теб, които мислят така. Времето ще покаже. Ако Килъри спечели, а то е ясно че цялата върхушка е с нея , това ще е началото на края на света, който познаваме. Ще има 100% военнен конфликт, зашото тази *** няма да се спре пред нищо за да удовлетвори дарителите си. Популистките й изказвания са смешни но е тъжно че има хора , които да й вярват. Пример: демократите упрваляват Милуоки от 1908г, резултата го виждаме, но там ще гласуват за нея -***

48

Анонимен

преди 7 години

Тръм това, Тръмп онова...медиите не са те когато са гладни...или настъпени...А в началото даже твърдяха че Тръмп няма никакъв шанс - а сега че нама шанс да стане президент. Сигурно като стане ще твърдят че няма шанс да управлява...

47

Ет

преди 7 години

Много сте отворени да ревете само за крайно десни или крайно леви, но утре като хванете старите калашници ще искате и памперси. Вие ако сте толкова смели да искате фашисти, за 26 год в България щеше да се е проличало......че има народ с топки. Уви няма топки. И Уви американеца не е толкова *** да сложи *** на кормилото на света.

fallback