Снимка: архив, Reuters
fallback

Авторитетният център за изследвания на общественото мнение “Pew Research Center” публикува резултатите от проучване сред 1002-ма пълнолетни американци за знанията им по ключови факти от водещите новини – местни и световни. Някои от 12-те въпроса получават едва 20% верни отговори. А едва 10 души успяват да отговорят правилно на всички въпроси.

От БиБиСи правят обстоен преглед на резултатите в търсене на отговор на един често поставян въпрос: “Наистина ли американците са толкова незаинтересовани за случващото се извън тяхната страна?”.

Най-много верни отговори има на един от въпросите, които съвсем естествено вълнуват най-много американската общественост – колко е минималната работна заплата в страната. 73 на сто от анкетираните избират точната сума от възможните 4 отговора – 7.25 долара на час.

В същото време обаче, когато става дума за по-детайлни познания по отношение на международните новини, резултатът е в другата крайност. На въпрос “В коя държава шиитите са повече от сунитите: Иран, Саудитска Арабия, Афганистан, Индонезия?” верният отговор “Иран” дават 29% от анкетираните.

Според експертите вина за тази неосведоменост носят самите медии, които не представят международните новини по-задълбочено, с повече подробности и интересни факти.

И доказателството за това идва от следния въпрос “В коя от страните “Ислямска държава” контролира големи територии?”. Правилният отговор “Сирия” е посочен от двама на всеки трима. Просто американците са наистина стреснати от тази радикална организация и вниманието им беше приковано от серията публични екзекуции, извършени от екстремистите. А кръвта определено се харесва на продуцентите на новини, защото гарантирано продава.

До голяма степен е сходна ситуацията и по въпрос за друга гореща точка от света. 60 на сто от анкетираните знаят, че Украйна, където се води гражданска война, е била част от Съветския съюз, а не от Чехословакия, Югославия или Скандинавия. За българите подобен процент може да е смехотворно нисък, но отвъд Океана подобни геополитически познания са завидни на ниво средностатистически американски гражданин.

Никак не лош резултат са 50-те процента, които знаят конкретната африканска държава (Либерия), в която избухна настоящата епидемия от смъртоносния вирус ебола. А след като се появи и първият случай на заразен след визита в Либерия американец, то този процент със сигурност ще нарастне неимоверно много.

Прави впечатление, че американците дават грешни отговори и на въпроси от вътрешния политически живот. Например, едва 24% знаят името на настоящия шеф на Федералния резерв. Но от БиБиСи посочват, че сходна е ситуацията и във Великобритания, където шефът на британската централна банка “Bank of England” Марк Карни далеч не е най-популярният човек.

Проучване показва, че по-малко от 1/3 от британците могат да назоват ключови членове на правителството като здравния министър Джереми Хънт или министъра на труда и пенсиите Йън Дънкан Смит.

Интересни данни от американското проучване идват от демографската разбивка. Завършилите колеж дават средно по 6,8 верни отговора или малко над 50% успеваемост. За тези, които са започнали, но не са завършили висшето си образование, правилните отговори са 5,3. А анкетираните само с гимназиално образование дават средно по 3,7.

По-старите хора определено се справят по-добре от младото поколение по отношение на осведомеността за събитията по света. Едва 19% от тези под 30 години знаят, че Бенямин Нетаняху е премиер на Израел, докато при хората над 65 години този процент е 48.

По принцип въпросите с посочване на конкретни имена са по-трудните в подобен тип проучвания, но според професорът по политически науки Дан Касино американците се справят доста добре за международните стандарти. Касино посочва и причината за това свое твърдение – той изтъква, че американските медии имат основен подход да фокусират вниманието на зрителите върху конкретни личности за сметка на подробностите за самите процеси и събития.

Но общата картина е ясна, категоричен е Касино. “В Европа отразяването на международните новини е много силно застъпено, хората се вълнуват какво става извън пределите на страните им и медиите предлагат точно това. Далеч по-лесно е да останеш встрани от новините от света, ако живееш в Съединените щати”, убеден е професорът.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

91

Той е

преди 9 години

До Анонимен Ами щото,Спартак не е българин,а от тракийско племе,населявало днешните български земи!Траките са по-скоро от елинистичната група в древността,много по-късно,се асимилират от славяни и прабългари!А за американците, не съм учуден,те са си зомбирани *** по рождение,на тях, само пари и консумиране им е в акъла,затова интелекта им е като на ***!

90

Анонимен

преди 9 години

Интересно защо в американския игрален филм за Спартак, който гледахме неотдавна по кината, нито веднъж не уточниха, че е българин ... Или пък също бях потресен, когато в друга епична американска филмова продукция Орфей е *** ...

89

Анонимен

преди 9 години

За сметка на това всички българи знаят кой са 50-те американски щата, както и каква точно е историята и населението им. Американците са в голямата си част мили и услужливи хора, които винаги са готови да изслушат чуждото мнение и да научат нещо ново. В енциклопедиите им пише че Бг е родината на Спартак, кирилицата ,че на два пъти е била империя, както и че до скоро македонците са били българи. Я сега проверете какво пише в "братските" руски енциколопедии.

fallback