Руският тенисист Марат Сафин е първият финалист на Australian Open, след като преодоля №1 в световната ранглиста Роже Федерер с 3:2 сета.

По този начин Сафин си направи чудесен подарък за 25-ия рожден ден. Двубоят на центалния корт в Мелбърн продължи четири часа и 29 минути.

Марат Сафин спечели първия сет със 7-5, но отстъпи в следващите два съответно с 4-6 и 5-7.

Роже Федерер поведе с 5-2 в тайбрейка на четвъртия сет, но с невероятна игра Сафин спечели с 8-6, а оттук и психологичското предимство за решаващия пети сет.

В него пък руснакът поведе с 5-2 гейма, но се стигна до изравняване при 5:5.  Фатален за швейцареца се оказа допуснатият от него пробив при изпълнение на сервис и по този начин Сафин заслужи мястото си на финала.

На финала Марат Сафин ще спори за титлата с победителя от двубоя между Анди Родик (САЩ) и представителя на домакините Лейтън Хюит.