Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Президентът Румен Радев наложи вето на промените в Закона за съдебната власт.

Поправките бяха приети от парламента на 21 юли 2023 г. и с тях се променя системата за случаен подбор на съдия по механизма за разследване на главния прокурор и се постановява допълнителен 6-месечен срок за избор на нов състав на Висшия съдебен съвет.

Според Радев този закон не допринася за трайни и ефективни реформи в правосъдната система и това има пряко отношение към борбата срещу беззаконието и безнаказаността.

В мотивите си той посочва, че напротив, внасяйки съществени изменения в току-що приетия механизъм за определяне на специален прокурор, той е приет в ущърб на принципите на предвидимост и стабилност на нормотворческия процес. Законовата регламентация на нов срок за избор на членове на Висшия съдебен съвет накърнява принципа на мандатност като базисно правило за конституирането и функционирането на органите на публичната власт.

Според него първата процедура по определяне на съдия, който да изпълнява функциите на прокурор, не е приключила с назначение във Върховна касационна прокуратура и оспореният закон не дава ясен отговор доколко въвеждането на нова система за подбор няма да забави допълнително този процес. По думите му това е отстъпление от реализираните ангажименти, които бяха позитивно оценени от Европейската комисия в последния й Годишен доклад относно върховенството на закона.

В прессъобщението на Президентството се казва още, че връщането за ново обсъждане на този закон държавният глава дава възможност на народните представители да не допуснат възпрепятстването за дълъг период от време на конкретното приложение на новосъздадения механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

106

Анонимен

преди 9 месеца

Коментатор 97 улучи десятката. Радев наистина се държи като говорител на Путин пред българите. При положение, че същият този Путин обяви родината му за вражеска държава. Не ходих да гласувам на президентските избори, бях омерзен, още като чух от устата на кандидата, че "Крим е руски", а другите кандидати ми бяха неясни. Съжалявам. Вероятно са броили гласа ми в негова полза с мадуровските машинки. Да бях гласувал поне с "не подкрепям никого". Една птичка пролет не прави, ама... все пак.

105

Анонимен

преди 9 месеца

Сакън. Ако има импийчмънт, ще си загуби правата на доживотна заплата, охрана и други привилетии, каквото се полага на бившите президенти. Да внимава.

104

Добре, че е той

преди 9 месеца

Добре, че още има някой с някакви, макар и силно ограничени правомощия (а искат и тях да махнат) поне да забави глупостите на узурпиралите властта! И да - правилен е терминът, защото хората са гласували на база обещания и заявки преди изборите. герб-сдс и пп-дб нарпавиха точно обратното на тях СЛЕД изборите и поставиха хората пред свършен факт без право на избор! Ако искаха да си нарушат обещанията-избори и ако получат одобрение! Те отказаха! Това е УЗУРПИРАНЕ на властта! ОСТАВКА, ПРЕДАТЕЛИ!

fallback