Снимка БГНЕС
fallback

КС няма пряко участие в процеса на променяне на Конституцията. Гражданите, които избират своите представители, дават възможност те да правят промените. В правната теория е застъпено виждането, че КС би могъл да има роля, ако възникнат спорове след приемането на промените. Такъв спор може да бъде разглеждан от КС.

Това коментира пред БНТ конституционният съдия Янаки Стоилов по повод предлаганите промени в основния закон на страната.

Според Стоилов в нормативната част на Конституцията едва ли има място за "приповдигнати литературни текстове" и трябва да се подхожда изключително отговорно към такива текстове.

Oще по темата

Той допълни, че трябва да се погледне на конституционния процес като на основополагащ, за да бъдат решавани важни проблеми. Стоилов даде пример с това как да се подобри дейността на съдебната власт. По думите му промените трябва да се обосноват с резултатите, до които те биха довели.

"Оценката ще дойде, след като самите магистрати и хората като цяло могат да отговорят дали правосъдието е станало по-достъпно и по-справедливо и своевременно", заяви Янаки Стоилов.

Той изрази резерви към това главният прокурор да се превърне във висш администратор, без да има методически функции. Стоилов се усъмни дали това няма да усили властта на прокурорите на окръжно ниво и да се стигне до злоупотреби.

По думите му, при загуба на доверие към редовен кабинет е оправдано да се засилва ролята на държавния глава, който поема за определен период управлението на страната чрез служебното правителство.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

4

приповдигнат техт

преди 9 месеца

Колега, България по традиция принадлежи към континенталната правна система или там кво беше, която е предимно с германски произход. Там има две важни понятия - във философията grundlagen, в правото - grundgesetz. И двете науки продължават традициите от древните Рим и Гърция, и са светския вариант на християнството - как да бъде устроено обществото по християнски принципи, но в светски вариант. Това е Просвещението, или по-точно Просветлението. Изяснете си понятията. Що е то идеализъм и т.н.

3

Анонимен

преди 9 месеца

Конституцията не трябва ли да е желязна? Всеки си я променя и философства. Даже Шекспир никой го не бара и не смее една строфа да му промени, но нашата конституция за 5 пари я нямат.

2

aaa

преди 9 месеца

Много мъдри неща каза. Всички "творци" в парламента да си го пуснат и да си водят записки.

fallback