Снимка БГНЕС

За мен и за колегите ми от ПП-ДБ налагането на вето от президента не е изненада. Това заяви пред bTV председателят на Комисията по правни въпроси в НС Стою Стоев.

"Ако се вгледате в мотивите, с които голяма част от закона е върнат, ще видите, че от парламентарната трибуна, когато се случваха тези промени, изразихме на 99% същите опасения", коментира той.

Вчера президентът наложи вето върху промените в Закона за съдебната власт, прието от 49-ото Народно събрание на 2 юни.

На първо четене са гледани два законопроекта – един на Министерски съвет и един на „Възраждане“.

"Законопроектът на "Възраждане“ беше отхвърлен. Нашият правилник не позволява законопроект, който е отхвърлен на първо четене, да влиза като предложение на друг законопроект между двете четения. Въпреки това колегите от „Възраждане“ си позволиха да направят предложенията към другия законопроект на МС, който приехме. В същото време в правна комисия въобще не разгледахме тези предложения, защото са извън процедурата“, каза Стою Стоев.

Още по темата
Той допълни, че въпреки това в пленарна зала е решено промените, внесени от „Възраждане“, да бъдат разгледани.

"Практиката на НС да нарушава законодателната процедура е доста вредна и тя не започна сега", допълни Стою Стоев.

"Отправил съм запитване към прокуратурата, все още нямам отговор кога г-н Гешев ще може да се яви на обсъждане в правна комисия. От ПП-ДБ сме категорични, че няма причина да не викаме главния прокурор в комисията“, обясни Стою Стоев.

Вчера стана ясно, че главният прокурор е изпратил писмо до правна комисия, в което е обяснил, че не може да присъства заради служебни ангажименти, които има в Европейския парламент.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase