Снимка: Pixabay
fallback

За 30 години Европейският съд по правата на човека е произнесъл 1524 решения срещу България. 744 от тях са осъдителни, 628 от тях са изпълнени, а около 170 са в процес на изпълнение. Това обясни в интервю за БНР заместник-министърът на правосъдието Борислав Ганчев.

Защитата на правата и свободите на гражданите и организациите е преди всичко задача на държавата, подчерта той.
"Европейският съд по правата на човека има последваща роля, един коректив на практики, които не съответстват на международния правозащитен стандарт и принципите на правовата държава", посочи Ганчев.

Осъдителните решения очертават сериозни проблеми и спешна нужда от законодателни промени, по които действа работна група, посочи заместник-министърът.

"До лятната ваканция със сигурност ще имаме законодателни предложения", каза той.

Друга мярка, която се предприема, са промени в Наредбата за висшето образование по право, която е от 90-те години, с цел нейното осъвременяване, уточни Ганчев.

Обучението по права на човека е възможна превенция срещу осъдителни решения на Европейския съд, отбеляза още Борислав Ганчев преди международната конференция „Обучение по права на човека – между теорията и практиката".

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

11

Осъдил БГ

преди 2 години

Съграждани, търсете си правата! Ако не осъдите държавата за дискриминационни практики, тази държава никога няма да се промени отвътре сама. Прокурорите са безконтролни, ДСИ и ЧСИ са безконтролни, съдиите поне имат някакви оценки при неспазване на практиките на последната съдийска инстанция. Колкото повече са присъдите срещу страната, толкова по голяма е вероятността за налагане на санкции срещу този безскрупулен елит. И евентуално създаване на среда за промяна на тази нечовешка правосъдна систем

10

ами

преди 2 години

"Осъдителните решения очертават сериозни проблеми и спешна нужда от законодателни промени, по които действа работна група". Основното предложение за промяна да е:всички видове обещетения да се изплащат от бюджета на прокуратурата,защото когато не го наказваш едни хора за ОЧЕВАДНИ НАРУШЕНИЯ при повдигане на обвинения,същите ще си правят същото и занапред.Не да се глобят индивидуално,а парите да са от тяхната "каса".Тогава тяхното ръководство ще решава какви санкции да налагат,защото ще ги боли..

9

Загрижен гражданин

преди 2 години

Има нужда да се преразгледат доста закони свързани с дискриминацията в държавата. Това е факт. Докато това не се случи, а не виждам никоя партия да говори за това, ще ни съдят още двадесет хиляди пъти. ГЕРБ за 12 години на власт и еднолично управление не прокара така нужните промени. Това правителство пък абсурд да може.

fallback