Снимка: БГНЕС

Имущество за 2,5 млн. лв. ще бъде отнето от дупнишките Братя Галеви и жените им, реши Окръжният съд в Кюстендил след продължило 8 години съдебно дело. Искът на Антикорупционната комисия беше за 4,3 млн. лв. Парите от банковите им сметки обаче не са налични, а част от запорираните автомобили са собственост на офшорка, за която няма доказателства, че е на бившите барети, пише "24 часа".

С решението на съда се отнема и крепостта бункер на Пламен Галев и Ангел Христов до село Ресилово. Именно в тази своя резиденция те живееха години наред и оттам движиха бизнеса си.

Още по темата

Разликата между приходите и разходите на двамата и семействата им е отрицателна за проверявания период. Пламен Галев има авоари, които са с 10 138 броя минимални работни заплати повече от приходите му. Партньорът му в бизнеса Ангел Христов не е усял да докаже 4876 минимални заплати, с които се разминават доходите и разходите му. Така не могат да докажат как са купили имотите,
автомобилите, дяловете в търговски дружества, както и паричните влогове.

Според магистратите има връзка между престъпната дейност на двете бивши барети и придобитото от тях имущество. Двамата бяха осъдени за тежки умишлени престъпления - Галев като ръководител, а Христов като участник в организирана престъпна група за изнудване, която е била въоръжена. Точно за това двамата бяха осъдени, но избягаха, преди наказанието им да влезе в сила.

Доходите са прикривани с разпоредителни сделки на дружества, регистрирани в офшорни зони, пише в мотивите си съдия Татяна Костадинова.

Съдът отнема в полза на държавата имотите, заедно с посочените в тях сгради, собственост на Братя Галеви и техните съпруги, в село Ресилово до Дупница. Сделките, по силата на които са построени сградите в имотите, както и сделката за прехвърляне на собствеността на офшорна фирма са симулативни.

По делото не е установено жените на Пламен Галев и Ангел Христов да имат принос в придобиването на посоченото имущество.

Съдът е отхвърлил в голямата им част исканията за отнемане от Галев и Христов на суми от банкови сметки, защото не са били налични към момента на внасянето на исковете от КПКОНПИ.

Съдът отхвърля и искането за отнемане на оръжията, защото те са били отчуждени към момента на искането от комисията. Затова ще се отнемат получените от продажбата пари.

Ще се конфискуват и парите от продажба на част от леките коли.

От една от фирмите под контрола на Галеви няма да бъдат отнети колите, които са нейна собственост. Сделките са сключени от българския клон на компанията, но действителният собственик е офшорка, за която няма доказателства, че е на Пламен Галев и Ангел Христов.

Решението не е окончателно и подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд.

"Не сме получили решението на съда, не сме видели мотивите, но по това, което е изнесено като информация в медиите, сме категорични, че ще обжалваме", каза единият от адвокатите им Антоанета Винарова, която дори е очаквала съдът изцяло да отхвърли иска на КПКОНПИ.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase