Снимка: БГНЕС
fallback

Прокуратурата внесе протест срещу разрешението за строеж на "Алепу вилиджи", издадено през септември 2018 г. от главния архитект на община Созопол, съобщиха от ведомството.

На 5 юни тази година Върховна административна прокуратура (ВАП) сезира ДНСК да извърши незабавна проверка за законността на строежа между нос "Свети Тома“ и т.н. Шофьорски плаж и да представи обобщен доклад.

Oще по темата

В получения от ДНСК доклад се сочи, че от главния архитект на Община Созопол е издадено разрешение за строеж (РС) на 26.02.2018 г. за „укрепване на свлачище" в м. "Алепу", землище на Созопол, на името на „Алепу вилидж".

С нотариално заверена декларация от 28.08.2018г. възложителят декларирал, че това РС няма да бъде използвано от възложителя, както и че за укрепване на свлачището в имота ще се използва укрепително съоръжение, което ще е интегрирано в конструкцията на бъдещото застрояване.

По повод заявление от 30.08.2018г. за съгласуване и одобряване на проекти и издаване на разрешение за строеж и виза от 07.08.2018г. от „Алепу вилидж" главният архитект на община Созопол издал ново разрешение за строеж от 10.09.2018г. на същото дружество за курортен комплекс „Алепу вилидж“ (етапно строителство) - първи етап - "укрепване на свлачище" „Алепу вилидж" и втори етап - „курортен комплекс" – подземна и надземна част, находящ се в м. „Алепу", землище на Созопол.

Строежът е определен като строеж първа категория. След съответни административни процедури РС от 10.09.2018г. е влязло в сила на 27.09.2018г.

По реда на чл. 154 ал. 5 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) са допуснати изменения на промени в инвестиционния проект, както и допълване на новото строително разрешение. В хода на проверката от ДНСК е установено и че на 10.10.2018 г. с решение на главния архитект на община Созопол е вписан и нов възложител, който не фигурира като такъв в двете строителни разрешения. В доклада са изложени и други констатации, изясняващи действителното положение по случая.

След анализ на всички получени материали от ВАП, съобразявайки, че разрешението за строеж е индивидуален административен акт, а влязлото в сила РС не подлежи на отмяна съобразно чл. 156 ал. 5 от ЗУТ, се заключава, че всяко следващо такова, засягащо същия поземлен имот и участници в административното, е нищожно.

По тези съображения, в резултат от съвместната работа и след получаване на материали от ВАП, Окръжна прокуратура – Бургас внесе в Административен съд – Бургас протест да се обяви за нищожно разрешение за строеж 10.09.2018г. на името на „Алепу вилидж", издадено от главен архитект на община Созопол за курортен комплекс „Алепу вилидж" (етапно строителство).

Протестът следва да спре и изпълнението на разрешението за строеж.

По-късно инвеститорите заявиха, че приемат с разбиране предприетите действия на всички компетентни държавни институции, както и бързата реакция на прокуратурата във връзка със строителството в местността "Алепу".

"Искаме да подчертаем, че към момента на обекта не се извършват строителни дейности. Уверени сме, че единствено компетентната позиция на прокуратурата и съда е в състояние да установи фактите и тяхната законосъобразност. На всички организации и личности, които с думите и поведението си уронват престижа и доброто ни име, ще бъде потърсена съдебна отговорност", пише в съобщението до медиите.


 
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

92

с какви

преди 3 години

Пари се строи с парите на хорицата или са крадени от европейския съюз.Милиони играят в тия строителства край морето.Да излязат на светло.

91

Турист

преди 3 години

До Дрън дрънАз обичам на първа линия, брат.Нямам търпение да го построят :)

90

Дрън дрън

преди 3 години

До Турист 95Мекере хотели има бол, така, че не ми се прави на умен!

fallback