Снимка: архив, Булфото

Община Асеновград и местен бизнесмен съдят Бачковския манастир за собствеността на 2,116 декара имот. Земята се намира под манастира, в непосредствена близост до пътя от Асеновград в посока Смолян. В момента по-голямата част от имота се използва за паркинг, като цената е 2 лева на час за автомобил.

Грубата сметка сочи, че през уикендите и по време на големи християнски празници паркингът е претъпкан, а печалбата може да надмине и 5 000 лева за ден. Парите събира фирмата на местен бизнесмен, пише "Монитор".

През юли 2016-а делото, образувано от фирмата на местния бизнесмен и от Община Асеновград срещу обителта завършва с решение на Районния съд в Асеновград, че Бачковският манастир не е собственик на 2,116 дка. имот, в по-голямата си част направен на паркинг. При обжалването в Окръжния съд в Пловдив ситуацията се преобърнала на 180 градуса.

Въззивната инстанция обезсилила решението на първоинстанционния съд, разказва отец Самуил. Със свое определение на 25 септември 2018г. от ВКС не допускат касационно обжалване в обжалваната от община Асеновград част. И до ден днешен обителта няма право да стопанисва имота, който се ползва от местния бизнесмен.

Пред съда той твърдял, че има специално право на ползване, дадено му от Агенция пътна инфраструктура (АПИ) на 3 май 2011 г. По време на същото дело позицията на Бачковския манастир била, че собствеността върху имота с площ 2,116 дка., е тяхна на основание давностно владение с начален срок 1083 г., когато е бил основан манастирът.

"Като граници спорният имот с площ 2,116 дка се появява през 2004 г., когато е изготвена първата за страната кадастрална карта. В редица дела пред Административен съд Пловдив, образувани по жалби на фирмата на местния бизнесмен и Община Асеновград срещу заповеди на началника на СГКК по повод издадени скици за същия имот, Бачковският манастир се е легитимирал, като собственик на имота, с нотариален акт от 1932г., където пише "местност Клувията". В местността "Клувията" категорично попада и този имот", уточни адвокатът на Бачковския манастир Георги Пейчинов.

Проверка в Областната администрация в Пловдив установява, че те нямат информация дали някому е давано специално право на ползване на пътища.

"Бизнесменът и пред наши служители е твърдял, че има договор с Областно пътно управление. Нямаме информация да му е давано специално право на ползване. Поне колегите не можаха да намерят документи", съобщава Николай Аджеларов, директор Дирекция "Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост" в областна администрация Пловдив.

За имота има издадена скица от месец май 2018 г., в която като собственик се сочи Бачковска света обител и че няма данни за носители на други вещни права. Има, обаче издадена скица от месец август 2018 г., в която се сочи, че фирмата на местния бизнесмен е собственик на идеална част 170 кв.м. от правото на собственост, а за Бачковска света обител - че няма данни за идеалните части и липсва информация.

"Действително, че тези хора нямат страх от Бога", заключи игуменът архимандрит Самуил.

По думите му, ако обителта влезе във владение на имота/паркинг, ще намали цената на паркиране до 1 лев на ден за автомобил.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase