Снимка: Flickr

Къде се укриват бегълците от родната правосъдна система? Оказва се, че най-чето бягат в съседна Сърбия, а по-платежоспособните събират куфарите за Република Южна Африка. Това става ясно от справка на прокуратурата за всички изпратени молби за екстрадиция от 2014 г. досега.

Къде обаче ги хващат най-много? По данни за издадени европейски заповеди за арест родните бандити са залавяни в Германия, Италия, Испания и Гърция.

Още по темата

Тенденцията не е да бягат надалеч, а да се крият в държави от ЕС или в бивши съветски републики, обяснява прокурор пред "24часа".

"Например в Гърция или в Германия има толкова затънтени селца, чиито жители не са срещали жив полицай с години, а ние очакваме да проверяват и личните им документи. В тези държави има и голяма българска диаспора, която може да им помогне", твърди той.

Последният пример е със сочения за убиец на журналистката Виктория Маринова - 20-годишния Северин Красимиров. След зверството той пътува 30 часа с кола на приятел, за да стигне до германския град Щаде, за да се укрие при майка си Надежда.

По неофициални канали тече информация, че има няколко приказни места за хора, изчезнали преди обвинение или затвор. Това са Кения, Ангола и Дубай. Но тези дестинации са за големи тарикати. Справките най-често сочат по-близки скривалища.

Разследващите си обясняват факта, че 31 са изпратените молби за екстрадиция до Сърбия за 4 г., с това, че западната ни съседка не е член на ЕС и делата за екстрадиция може да се проточат с години. Освен това Сърбия е подходяща и за бегълци, с ограничени финансови възможности

По-платежоспособните обикновено се насочват към РЮА, тъй като от край време се знае, че там процедурите за връщане отнемат много време.

200 хил. долара обикновено стигат на един беглец от България да се укрие в Ангола, минавайки през Испания или Португалия. Според запознати 50 хил. долара отиват за рушвети на полицаи в африканската държава, които уреждат безопасно пребиваване в провинциален курорт, далеч от столицата Луанда. Това може да стане дори и с фалшиви български документи за самоличност, купени от ромската махала в Стара Загора.

Едно от последните емблематични бягства от правосъдието у нас е на бившия главен касиер на Алфабанк Петко Митевски, изнесъл с чанти 21 млн. лв. от главната каса на финансовата институция. Той бе осъден на първа инстанция от Софийския градски съд на 15 г. затвор за кражбата на милионите, но въпреки това магистратите не го пращат зад решетките. Така Митевски пое по пътя на укриващите се - Ангел Христов и Пламен Галев, известни като Братя Галеви, убиеца от дискотека “Соло” Илиян Тодоров, осъден с доживотна присъда, кримибоса Йосиф Йосифов-Йоско Костинбродския.

България е страната по не един и два международни договора, които предвиждат задължение за екстрадиция на издирвани за провеждане на наказателно дело или за изпълнение на влязла в сила присъда.

Допускането или отказ за екстрадиция се решава от съд.

7 са молбите за екстрадиция, които прокуратурата е изпратила до Турция през последните 4 г. Една от тях е за несебърския наркобос Димитър Желязков-Митьо Очите, арестуван това лято в Истанбил.

6 са исканията до Албания. По 3-4 молби за есктрадиция има до Грузия, Украйна, Армения, Бразилия, Азербайджан, Аржентина, Черна гора, Йордания, Русия, САЩ, Канада и Нова Зеландия.

Според последните данни на прокуратурата 905-има са бегълците от правосъдието към март т.г.

Най-често бягат хора, осъдени на до 1 година затвор. Сред незаловените има трима с присъди на доживотен затвор. Предимно се крият извършителите на престъпления по транспорта (198 от всички издирвани, за да влязат в затвора), следват крадците – 168 души, и осъдените за престъпления срещу половата неприкосновеност – 153 избягали.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase