Снимка: flickr
fallback

Трагичната история на 39-годишна българка, притисната в капана на унижението и болката близо две години, беше във фокуса на вниманието на Комитетът на ООН за елиминиране на дискриминацията срещу жени.

След като две съдебни инстанции у нас не приемат доводите за системен тормоз и насилие, извършвани от съпруга ѝ, ООН постанови пострадалата да получи обезщетение и законова закрила.

В продължение на 10 години жената, живееща в Пловдив, страдала от тежкия характер на своя съпруг. Заради високоплатената работа на мъжа, семейството заедно с двете им деца заминават за Полша. Там успелият бизнесмен създава нови семейни правила – забранява на съпругата си да излиза, подлага я на психически тормоз и физическо насилие.

"В една от ситуациите, докато биел съпругата си, присъствали и двете им деца. Той казал на дъщеря си да донесе въже, за да вържат майка им, понеже е луда", обяснява адвокат Милена Кадиева пред БНТ.

След като не получава закрила и от полските власти - жената се връща в България и завежда дело за системен тормоз в Пловдивския районен съд.

"Нашият съд прецени, че всичко онова, което се е случвало, не представлява домашно насилие", отбелязва Кадиева.

Като последна възможност да получи справедливост 39-годишната българка сезира Комитета по правата на жените към ООН.

"По този начин държавата ни беше осъдена, че българският съд не е свършил своята работа и не е защитил жена и две деца, пострадали от домашно насилие", подчерта адвокатът.

В районния съд в Пловдив през миналата година са образувани общо 240 дела за домашно насилие. През 2016-а се очаква техния брой да бъде по-голям.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

Анонимен

преди 7 години

А само Ако слушаше мъжа си и ако не му слагаше руга! Нямаше да има нужда от присъди!

20

Анонимен

преди 7 години

Хубава работа, но защо българският данъкоплатец трябва да плаща два пъти? Първо храни тези неадекватни изпълнители на реда - не съм сигурен дали всички са такива или правилата и законите са калпави или двете. А сега и допълнителни разходи... Първи, който трябва да плаща за разноски е въпросният заможен бизнесмен. После съдията и накрая виновниците за тази система, а не държавата.

19

Анонимен

преди 7 години

Лесно е да се каже, ама защо не го е напуснала по-рано, ама никой не се замисля, че жената е живяла с насилника си в чужбина. Та къде да иде в чужда държава, без собствени доходи, без познати и приятели, които да я подкрепят, че и с малки деца? Пише, че почти не е излизала сама от дома си, та явно нито езика е знаела, нито е познавала много хора. При това положение какъв избор има?

fallback