Снимка: БТА
fallback

Правосъдният министър Христо Иванов обмисля предложение за дисциплинарно производство срещу председателя на Софийския градски съд Владимира Янева, за която стана ясно, че е подписвала специалните разузнавателни средства по аферата "Червеи".

Oще по темата
Министърът ще предложи това, ако Висшият съдебен съвет (ВСС) не вземе сам подобно решение.

Очаква се съдебните кадровици да получат разсекретения вариант на доклада на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства по разработката "Червеи".

Иванов, който е чел доклада на Бюрото, за разлика от съдебните кадровици, които вчера не проявиха интерес, определи констатациите в него като притеснителни в частта за сроковете, в които са били разрешавани СРС-та от Владимира Янева, предаде БНР.

Правосъдният министър изрази готовност Министерският съвет да осигури средства за изграждане на много коментираната електронна система, която да регистрира всички СРС-та и до която да имат достъп съдиите. Според него тази система не е скъпа, но е много важна, включително и за да прекрати практиката конкретни съдилища безкритично да подписват искания за СРС-та.

Според него така ще се сложи край на случаи, в които полицаи търсят конкретни съдии, за да са сигурни, че СРС-то ще бъде одобрено.

Ако не отбележим някакъв ясен напредък в доста ограничено време, ще си плащаме с лихвите отложеността на критичните политически забележки, които отсъстват в доклада на Европейската комисия, каза още Иванов на дискусия за мониторинговия доклад.

Той заяви, че в доклада липсват политическите квалификации или по-ярки фрази, които да послужат за заглавия на вестниците, но те ще последват, ако се пропусне възможността на този кредит на доверие. Той посочи, че първата цел на стратегията за съдебната реформа е реформиране на цялостния модел на управление на съдебната система, а не просто Висшия съдебен съвет /ВСС/. В съдебната система има доста инвестиции и човешки ресурс, които не се управляват добре, добави министърът, цитиран от БТА.

Според него всички тези диспропорции и неравномерности след това се превръщат в точки за натиск и почват да плодят различно по естество фактори, които ограничават ефективната съдийска независимост.

Министър Иванов заяви, че независимостта на съдията е когато магистратът влезе в съдебната зала, да мисли само за две неща - фактите и закона. Не за кариерата си или дали ако посвети достатъчно време на това дело, ще има време за останалите му дела и дали след това ВСС няма да използва това срещу съдията, защото се е обадил по някой въпрос. По думите на министъра липсата на добро управление води първо до материални проблеми, но и създава среда, в която натискът върху съдиите и прокурорите става възможен.

Христо Иванов заяви, че разделянето на ВСС на две колегии е и начин да се постави за първи път въпросът за въвеждане на някакъв колективен елемент в управлението на прокуратурата. В огромна степен в момента имаме съдийски съвет с участие на прокурори, каза министърът. Той допълни, че в заседанията на съвета много малко се обсъжда какво се случва в прокуратурата, а когато някоя тема я засегне, се казва "главният прокурор знае". Важен въпрос, според министъра, е защо ВСС не контролира повече главния прокурор. По думите на Христо Иванов, ако се създаде една специализирана колегия за прокуратурата във ВСС, това ще доведе до засилване на колективното обсъждане на въпростите в прокуратурата.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

2

Нене

преди 9 години

ДА БЕ, ДА! Тези театри сме ги гледали и постановката е същата и актьорите.

1

?!?

преди 9 години

Смятам, че за извършените престъпления съдиите трябва да се наказват като рецидивисти. Без да има - защото е с чисто минало!

fallback