Христо Ковачки, Снимка: Булфото, ахрив
fallback

Върховният касационен съд окончателно оправда бизнесмена Христо Ковачки по обвинението за укрити над 16 млн. лева данъци. Това съобщиха от ВКС.

Oще по темата
Бизнесменът беше осъден от Софийския градски съд на 3 години условно през април 2011 г. Тогава съдът го призна за виновен и определи условната присъда, която бе с 5 години изпитателен срок.

Бизнесменът обжалва условната присъда и година по-късно бе оправдан от Софийския апелативен съд. През 2013 година процесът стигна до Върховния касацинен съд, но ВКС върна делото за ново разглеждане на по-долна инстанция с мотивите, че има противоречиви изводи и недостатъчен анализ на доказателствата.

Така през януари тази година той отново бе оправдан от Софийския апелативен съд, а днес официално и Върховният касационен съд го обяви за невинен по повдигнатите му обвинения.

Решението на върховните магистрати е окончателно и не подлежи на обжалване.

Според обвинението Христо Ковачки е сключвал фиктивни сделки за доставка на машини, сувенири и биодизел. По документи сделките били изрядни, но реално пари не са броени, а фирмите доставчици се оказали "кухи".

По тази схема бизнесменът избегнал да плати 16 781 960 лева данъци в периода 2005-2008 година, твърдеше прокуратурата. Бизнесменът попадна в полезрението на Темида за първи път през 2008 г.

Тогава срещу него започнаха разследвания за фиктивни сделки. Енергийният бос бе арестуван и освободен срещу гаранция от 200 хил. лв, а 1/10 от имуществото му бе конфискувана.

Магистратите от ВКС считат, че държавното обвинение не е доказало своята теза, че сключените сделки са били „фиктивни” и че справките декларации и дневници за покупки са с невярно съдържание.

Според тях по делото няма нито едно доказателство, че Ковачки е бил запознат с всяка една фактура, посочена в обвинителния акт, или че е бил уведомяван за закупуване на всяка стока.

„По настоящето дело от нито един доказателствен източник не може да бъде установено, че подсъдимият Ковачки е участвал в сключването на сделките. Те са били реализирани от търговските представители на дружествата, които твърдят, че не са го уведомявали“, изтъкват върховните магистрати.

„За да се носи наказателна отговорност за укриване на данъчни задължения чрез деклариране на неверни обстоятелства - сключване на сделки, които са „фиктивни”, е необходимо да бъде доказано по несъмнен начин, че подсъдимият е участвал в тяхното сключване или поне е знаел, че са „фиктивни”, което по настоящето дело не е направено от държавното обвинение“, се посочва още в мотивите към решението на ВКС.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

26

Анонимен

преди 9 години

след десетина години, толкова ви е лимита ще си останат с *** и неграмотните шалваритогава от къде ще идват парички за крадене?????? тогава и европейски съюз няма да има да ви дава парички

25

penchi

преди 9 години

Napishete imenata name sydiiiiiiite

24

Анонимен

преди 9 години

Скапана държава.

fallback