Предишният вицепрезидент Ангел Марин. Снимка: Impact Press Group
fallback

Върховният административен съд  възнамерява да сезира Конституционния съд (КС) заради липсата на отделен указ, който да упълномощава Ангел Марин да помилва и да дава българско гражданство по време на втория му мандат.

Това каза председателят на ВАС Георги Колев преди началото на ВСС.

"Чакаме да получим официален отговор от президентството за липсата на такъв указ, за да се обърнем до КС", уточни той.

Вчера ВАС изиска от настоящия държавен глава указа на доскорошния президент Георги Първанов, с който делегира правомощия на вицепрезидента си Ангел Марин.

От документа трябва да стане ясно дали вицепрезидентът е имал право да дава и възстановява българско гражданство, както и да освобождава и лишава от него по време на втория мандат на двамата. Ако указът не бъде открит, от президентството трябва изрично да посочат това писмено.

Съдии от ВАС коментираха пред БТА, че няма срок в закона, според който президентството трябва да отговори дали има указ, или не. В такива случаи отговорът се очаква във възможно най-кратки срокове.

Ако от "Дондуков" 2 отговорят, че не е подписван указ, то съдебният състав сам решава дали да изпрати делото в КС. В този случай делото във ВАС ще бъде спряно, а след това КС ще се произнесе по допустимостта.

В случай че конституционните съдии решат, че КС трябва да разгледа делото, те трябва да тълкуват Конституцията в насока нужно ли е било подписването на втори указ.

Oще по темата

Искането на ВАС за наличието на указ бе отправено във връзка с отнемането от Марин на българското гражданство на Константин Николоаевич Циганов, който се смята за кръстник на руска престъпна групировка от близкото минало.

Съдът бе сезиран от адвоката на Циганов - Пламен Макавеев, след като клиентът му бе експулсиран от страната през 2011 г. заради отнетото му българско гражданство през 2010 г.

Скандалът избухна преди дни, след като стана ясно, че Марин е помилвал 533 осъдени престъпници, без да има издаден нарочен указ от предишния президент Георги Първанов за делегиране на правомощията му.

Настоящият вицепрезидент Маргарита Попова вече обяви, че през втория си мандат Първанов не е издавал такъв указ.

Юристите от екипа на Марин са на мнение, че щом е имало такъв документ в първия мандат, то преиздаването му не е било необходимо, защото вицепрезидентът е действал в условията на "продължаващ мандат".

Плевнелиев уточни, че юристите са разделени на два лагера по въпроса с указа. Той обаче изясни, че преобладаващата част смятат, че преиздаване не е било необходимо. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Анонимен

преди 12 години

29, това като гледам как го описаха: юристите били раздвоени. Аз пък бих казал: едните юристи са чели и знаят, а другите явно са полуграмотни. За това им се струва, че един нормативен акт свършва с мандата на този, който го е писал. Сега остава и някой да каже, че именно поради тази причина Конституцията ни не важи вече, направо ще искам комисия да провери как е завършил Право (някои явно завършват Криво или Както кажеш, шефе).

28

Анонимен

преди 12 години

Жертва съм, а стоя под домашен ареставтор(и): Доротея Дачкова, Росица Николова, прочитания: 979, коментари: 1Виж галерия1 2 По новините чух, че бившият вицепрезидент Ангел Марин е освободил много затворници, включително и убийци. Това ме потресе. Разбрах, че убиецът на моя съпруг е помилван още през март м. г. Този престъпник простреля и мен. Но аз оцелях като по чудо. Моите рани няма да заздравеят, времето не лекува. Но нещо трябва да се промени. Не може да помилват престъпници, а жертвите да се пържат в ада си без истинско възмездие. Убиецът е на свобода, а аз съм под домашен арест. От страх съм затворник в собствения си дом. Това нарежда 62-годишната М

27

зъл

преди 12 години

24 Къв продължаващ мандат те гони пък тебе? Няма такава история като продължаващ мандат. Мандатът си е мандат и всеки е сам за себе си. Нови избори, нов мандат, нова клетва, ново встъпване. А тук става въпрос за това нужен ли е нов указ за делегиране на правомощия. По характер указа е нормативен акт (виж ЗНА), следователно като такъв той не прекратява действието си с изтичане на мандата, а след отмяна. Както вече казах актовете за делегиране на пълномощия не се прекратяват автоматично.

fallback