Снимка: Архив, Булфото
fallback

14 души вече са с повдигнати обвинения за престъпления, свързани с избирателното право. Това отчете върховната прокуратура след приключването на изборите.

Прокуратурата е получила множество сигнали за купуване на гласове. От образуваните за това досъдебни производства обаче само едно е за организирано купуване на вот – трима души са обвинени за участие в такава престъпна група в Стара Загора.

Зам. главният прокурор Валери Първанов призна, че с инструментариума, с който разполагат, обвинителите трудно могат да стигнат до организаторите на схемите. Все пак отчете, че ако се позволи употреба на СРС-та за разкриването на тези престъпления, може да се появят обвинения в изпълняване на политически поръчки.

От 15 септември до сега прокуратурата е проверила 625 сигнала за изборни нарушения. Само 100 от проверките са прераснали в досъдебни производства, а по други 100 все още се работи.

Останалите 425 проверки са приключили с отказ да се образува досъдебно производство – или поради липса на доказателства, или защото те са от компетенциите на други органи. Така например в случая с козата с изписан номер на бюлетина, която премина през село Ново Железаре на първия тур става дума за агитация и сигналът е препратен към общинската избирателна комисия.

Сигнали са подавани срещу всички партии, съобщи още Валери Първанов, но отказа да уточни срещу коя политическа сила има най-много оплаквания.

Oще по темата

На този етап са приключили 16 от образуваните 100 производства, като 11 от тях са били прекратени поради липса на доказателства.

Четирима души са осъдени по бърза процедура за купуване на гласове. Случаите са от Свищов, където човек е предложил 30 лева на жител на града, за да гласува за определен кандидат за кмет, от Ботевград, където двама души са предлагали по 20 лева, и от Плевен, където се касае за предлагане на по 15 лв. за глас. Четиримата, признали се за виновни, са осъдени на пробация и общественополезен труд.

По-голямата част от образуваните досъдебни производства – 53, са за купуване на гласове. В 15 от случаите пък става дума за пречене на хората да упражнят избирателното си право.

От държавното обвинение отчетоха, че подадените сигнали на тези избори са били повече, отколкото на последния вот през 2009 г. Прокуратурата очаква проверките да се увеличат, тъй като и след края на втория тур продължават да постъпват сигнали.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

9

Анонимен

преди 12 години

"От 100 производства само 1 за организирано купуване на гласове"Яснооо - значи - 99 от производствата се отнасят за ГЕРБ,и едно е от опозиционна партия, която може би ще го отнесе

8

Анонимен

преди 12 години

Аз нещо не видях да има купуване. Някой на някого обещал пари, и какво от това?

7

бат бойко

преди 12 години

е вие / заспалите/ ко искате аааааааааааааааааааааааа/ седа и данъците и проверки на кат / *** е е0000на / от сега нататък / за 3 г/ ще ме молите за коричка хляб

fallback