fallback

През последните месеци има бум на фишинг атаките, спам "полетя" и от името на "Пътна полиция" и МВР.

Как да се предпазим? Експертът по киберсигурност Спас Иванов коментира темата в студиото на "Денят ON AIR".

"За съжаление продължават стотици, понякога хиляди хора, да отварят подобни фишинг имейли. Това е типичен пример за успешен социален инженеринг. Когато въздействаш от името на институция, от която хората имат страхопочитание, бързаш да отвориш въпросния прикачен файл и нещата впоследствие изглеждат не толкова приятно за теб. Това е една толкова тривиална схема, толкова обичайна схема...", обясни експертът пред Bulgaria ON AIR.

"Кaто цялото фишинг атаките имат два основни аспекта - да съберат някакви ваши данни, които могат да използват по техен избoр. В другия вариант става въпрос за някаква конкретна зараза, която има за цел да заключи файловете на вашия компютър и да изкара бързи пари под формата на откуп. Много хора ги плащат, не се оплакват на полицията", предупреди Спас Иванов.

Според него много от мейлите изглежат напълно автентични, защото в тях се съдържат пароли, които потребителят вече е използвал. Но в момента в киберпростарнството циркулират около 2,2 млрд. откраднати акаунти.

"Истината е, че киберпрестъпниците нямат ваши снимки", каза Иванов.

"Ако ползвате пароли под 14 символа, със 100% сигурност вашите пароли вече са изтекли. Съответно данните ви от сайтовете, в които ги ползвате за log in вече са собственост на престъпниците. Паролата трябва да съдържа поне 14 символа и колкото по-сложна, толкова по-добре", категоричен беше Иванов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

Емануил Берия

преди 4 години

Аман от специалисти по киберсигурност, антитероризъм и популизъм.... да вземат да оправят НАП, ГРАО, НОИ, Агенция по вписванията, МВР и всички ргистри където ни джуркат данните, вместо да прескачат от телевизия в телевизия да леят мозък

15

mi

преди 4 години

Информация с паролите ви се съхранява от системата. Само трябва да ви локализират по мейл адрес и могат да стигнат до паролите там където сте се регистрирали с тоя мейл .Банкирането прави изключение .А държавата също има достъп до такива данни .И десетнайсет цифрена парола не мой да ви помогне ако имат достъп до това .

14

Кибероид

преди 4 години

Съвсем подвеждащо се прехвърля вината на потребителите.Как бързали да отварят писмата и линковете...как се доверявали прекалено...как не спазвали правилата за безопасност... ЗАПОМНЕТЕ,ПРЕДИ ДА МИ ИЗПРАТИ ПИСМО ХАКЕРА,ТОЙ Е КУПИЛ ИНФОРМАЦИЯТА МИ ОТ СОЦИАЛНИТЕ МЕДИИ И ДЪРЖАВНИТЕ САЙТОВЕ КОИТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Я СЪБИРАТ .Фейсбук , Гугъл, Инстаграм... направиха милиарди от продажбата на потребителска информация . Държавните сайтове нарочно са с занижена защита за да оправдават "изтичането" на данни.

fallback