Една година след появата на "черно-белия" модел на първия часовник-преводач с лазерно насочване, е създаден новият модел с цветен екран и повишена функционалност. Това разказва авторът на иновативното устройство Владимир Ичевски.

В подкрепа на "революцията на китката" е създаден световно нов продукт на електрониката от т.н. wearable electronics за автоматичен превод на думи и изрази от едни езици към други. Това е единственото устройство, което осигурява превод на думи/изрази с помощта на едно единствено движение - махване с ръка към текста, разположен на хартия, електронни четци, таблети, смартфони.

Без значение са форматите на текстовете, моделите, операционните системи, мрежовата свързаност на устройствата и пр., вижда ли се текст, устройството може да действа.

Подвижна камера позволява устройството да се използва традиционно, като се държи и управлява активно с ръка, или като ръчен часовник в режим свободни пръсти (Fingers Free). Управлението става с жестове, с леки "диригентски" движения на ръцете, като ползвателите се освобождават от досадните рутинни действия, които съпровождат всяко усилие за превод.

Засега устройството предлага превод от английски, немски, френски, испански, португалски и италиански към български, както и превод между тези основни езици - общо 15. В сегашната версия на устройството могат да се разположат до 8 езика, което е достатъчно за цялата фамилия, като наборът от езици и софтуерът могат да се актуализират по всяко време. С подходящ набор речници ползвателите могат да решат езиковите си проблеми във всяка точка на планетата без нужда от мрежови покрития. Предстои да се добавят много нови езици съобразно интереса на потребителите.

Цветният екран е с touch screen функции и допуска цветова настройка съобразно вкусовете, облеклото и настроението на притежателите си. Динамичната смяна на цветовете позволява на човек да разбира, без да се взира, спестявайки ценна мисловна и зрителна енергия,

Този продукт е практически готов за промишлена реализация и за излизане на световните пазари. Авторът предлага обществото да подкрепи промишлената фаза на проекта по системата CrowdFunding (публично финансиране), чрез което стартът на серийното производство на нов иновативен продукт се финансира от бъдещите му ползватели чрез предварителни поръчки за него.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase