Снимка: Reuters
fallback

Японски учени заключиха, че изчезването на динозаврите от лицето на нашата планета е станало случайно, съобщи Лента.

Резултатите от изследването им сочат, че след като астероид се блъснал в богат на природни изкопаеми район на Земята, са били изхвърлени въглеводороди в атмосферата и глобалните климатични промени са се усилили, пише БТА.

Динозаврите са измрели преди около 66 милиона години най-вероятно в резултат на падането на астероид с диаметър 9 км. Небесното тяло паднало на днешната територия на Мексико и това довело до образуването на кратера Чиксулуб, чийто диаметър е около 180 км. За масовото изчезване на гигантските влечуги допринесло глобално застудяване, предизвикано от попадането на голямо количество прах и сажди в атмосферата.

С помощта на компютърно моделиране учените изяснили, че до измиране на динозаврите е можело да се стигне единствено ако в атмосферата са изхвърлени 230-2300 тераграма сажди. Необходимото за целта количество полезни изкопаеми било характерно за едва 13 процента от земната повърхност.

Резултатите от изследването са публикувани в Scientific Reports.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Анонимен

преди 6 години

за динозаврите може случайност, а за наште дупетати не?!?

19

Анонимен

преди 6 години

истинската причина е че диносите са пръцкали много и отделеният метан е предизвикал климатични промени така че по внимателно с фасула.

18

Анонимен

преди 6 години

Как щяхме да ги затрием мазните, гадни гущери, ако бяха оцелели? Като "Планетата на маймуните", само че с динозаври. Да е жив и здрав този астероид.

fallback