Български младежи поемат инициативата да създадат национална мрежа от споделени креативни центрове в цяла България, която ще носи името Innovator Creative spaces. От днес стартира самата кампания за набиране на средства, за да се случи това, в сайта за споделено финансиране Kickstarter.com. Със събраните средства ще се финансира първото споделено креативно пространство, което ще е във Варна.

В рамките на 30 дни кампанията ще има за цел да събере 20 000 паунда, за да се развие пилотния проект в морския град. След това организаторите се надяват да могат да изградят такъв тип иновационни и креативни центрове в цяла България.

Innovator Creative Spaces обединява модела на модерните напоследък споделени работни пространства с този на малките технологичните паркове, които продължават да изникват на какви ли не места в множество градове и у нас, и по света. Инициатор на първата по рода си у нас мрежа от подобни центрове е фондация „Иноватор“, която е създадена от Мартен Демирев и Боян Симеонов, заедно с група техни съмишленици.

Общ преглед

„Мрежата от споделени пространства ще бъде насочена към стартиращи фирми, хора от креативните професии, от технологичния бранш и дори от сферата на изкуството – всички области, в които създаването, креативността и иновацията заемат важно място. Силен фокус ще бъде поставен върху иновативни сфери като 3D принтирането, виртуалната реалност, лазерното рязане, създаването на нови хардуерни продукти и прототипи," споделя Мартен Демирев. Според него основната цел на проекта е да стимулира креативността, позволявайки на повече български граждани да участват в развитието на тази нова екосистема, без значение дали живеят в София, или в други градове.

Младеците се надяват до 5 години Innovator Creative Spaces да стане национална верига от мини-тех паркове, която да включва модерни съоръжения за прототипиране и производствени лаборатории, фокусирани върху дигиталните технологии, електрониката, производствените сфери и други иновативни сфери.

"Желанието ни е да превърнем България в съвременен световен технологичен център и своеобразна Силициева долина на Източна Европа", добавя Мартен Демирев. В рамките на мрежата от креативни центрове ще се изградят и инкубатори за стартиращи фирми, споделени работни пространства, зали за обучение, както и редица технически лаборатории.

Пилотният проект във Варна ще включва модерно оборудване в сферата на 3D принтирането и прототипирането и ще стане дом на пет стартиращи фирми. Той ще бъде реализиран с подкрепата на Община Варна в рамките на „Варна – Европейска младежка столица 2017“.

Повече информация за проекта и Kickstarter кампанията е достъпна на този адрес.

За незапознатите – Kickstarter.com е онлайн платформа за споделено финансиране (crowdfunding), в която всеки желаещ може да публикува своя кампания със социален или бизнес характер, а потребители от цял свят могат да я подкрепят, превеждайки малки суми по електронен път. Ако кампанията за споделено финансиране е успешна, тя може да привлече сума, многократно надвишаваща своята първоначална цел.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase