Снимка: архив, Ройтерс

Недостигът на квалифицирани работни кадри продължава да е най-основният проблем на сектора на информационните технологии (ИТ) в България. Към него през последните седмици се добавя и още един нюанс – популистките идеи на част от политиците за промяна на осигурителните прагове или за въвеждане на прогресивно данъчно облагане.

Това стана ясно по време на поредното девето представяне на БАСКОМ Барометър, който осветлява състоянието на индустрията и се издава ежегодно от 2009 г. от страна на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), тази година с помощта на CBN Pannoff, Stoycheff & Co.

И тази година данните са предимно положителни, въпреки че има и някои притеснителни аспекта.

"Когато преди много години създадохме асоциацията, си зададохме за цел да генерираме поне 1 млрд. долара годишни приходи. През тази година това е факт", заяви Георги Захариев, член на УС на БАСКОМ.

През 2016 г. приходите достигат 1,995 млрд. лева, което представлява 2,25% дял от брутния вътрешен продукт на страната и бележи 13% ръст на годишна база, показва докладът, базиран на данни от 3000 фирми, чиито приходи идват предимно от софтуерни дейности.

Въпреки това се забелязва известно забавяне на ръста, тъй като през 2015 г. нарастването на приходите е било в размер на 17%. На въпрос на Investor.bg Захариев поясни, че растежът през 2015 г. е бил особено висок преди всичко заради няколко големи проекта, при които украински компании са дислоцирали част от дейността си в страната ни заради кризата в родината им.

През 2014 г. пък приходите от сектора са възлизали на 1,508 млрд. лева, което представлява 1,8% от БВП.

Така се оказва, че секторът успява да генерира над 2% от БВП с 19 300 заети, което го превръща в един от най-ефективните браншове в страната ни.

В момента в сектора са заети малко под 20 хил. души (само в рамките на чистата софтуерна индустрия), а през следващите пет години страната ще се нуждае от поне три пъти повече специалисти.

Софтуерният сектор е създал 6 хил. нови работни места за последните 5 години, като само за 2016 г. броят на новоназначените ще е 907 – 4,81% ръст спрямо миналата година. През 2015 г са били създадени 1107 нови работни места (6,24% ръст), а година по-рано броят на новоназначените в сектора е бил 1576 – нарастване от 9,75%. Като основна причина за забавянето Захариев посочи продължаващата липса на кадри и увеличаващите се заплати в сектора.

Средната нетна месечна заплата в сектора възлиза на 2752 лева, което е 3,94 пъти над средното възнаграждение за страната. Брутното средно годишно възнаграждение с включени бонуси за сектора възлиза на 44 789 лева. През 2015 г. то е било в размер на 42 799 лева, при 2616 лева месечна средна нетна заплата – 4,05 пъти над средната. Така очакваният ръст на заплатите за 2016 г. е 6%.

Каква е реакцията на сектора за евентуално прогресивно данъчно облагане - четете на Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase