Снимка: архив Ройтерс

Wikipedia ще заведе съдебен иск срещу Агенцията за национална сигурност (NSA) в САЩ и Министерството на правосъдието в САЩ, оспорвайки амбициозната програма за масов контрол, създадена от правителството, пише Guardian.

Съгласно иска масовото наблюдение, извършвано от Агенцията за национална сигурност върху интернет трафика в Съединените щати, нарушава първата поправка на Конституцията на страната, която защитава свободата на словото и сдружаването, както и Четвъртата поправка, която предпазва от неоснователно претърсване и изземване.

Интернет наблюдението на NSA засяга комуникацията с „лица, които не са от САЩ“, а целта е да се прихване чуждестранна разузнавателна информация.

"Докосвайки гръбнака на интернет, NSA огъва гръбнака на демокрацията“, категорична е Лила Третиков, изпълнителен директор на Wikimedia Foundation.
"Wikipedia е основана на базата на свободата на изразяване. Чрез нарушаването на неприкосновеността на личния живот на нашите потребители NSA заплашва интелектуалната свобода, която е от основно значение за способността на хората да създават и разбират знанието“, коментира още тя.

Основателят на Wikipedia Джими Уейлс настоява съдът да постанови премахването на мрежите за наблюдение на интернет трафика на Агенцията за национална сигурност.

Искът се подава не само от Wikimedia, но и от осем други организации, включително Human Rights Watch и Amnesty International USA. Всички те ще бъдат представени от Американския съюз за граждански свободи.

Основните американски технологични компании, които понасят негативните последици от програмите за наблюдение на NSA, се обединяват постепенно, за да усилят защитата си срещу правителствената намеса.

Нито агенцията, нито министерството са били открити веднага за коментар.  

Повече новини за технологии можете да прочетете в Investor.bg.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase