Снимка: Архив Reuters
fallback

Един от последните останали производители на плазмени телевизори – Samsung SDI, филиал на южнокорейския технологичен гигант Samsung Electronics, обяви през тази седмица, че през ноември ще прекрати производството на телевизори с плазмени екрани. Причината за това решение е слабото търсене, пише Wall Street Journal.

Това означава, че от този момент нататък LG Electronics, която е значително по-малък играч в сектора, ще е единствената компания в света, която ще прави плазмени телевизори.

LG ще продава такива телевизори, „докато има търсене“, заяви говорителят на компанията. Същевременно приходите от продажбата на плазмените телевизори представляват само процент от оборота на компанията днес.

Японският гигант Panasonic, който някога беше най-големият играч на пазара на такива екрани, се оттегли окончателно от него през миналата година.

Между 2000 и 2005 г. плазмените екрани бяха описвани като следващо поколение технология в областта на производството на телевизори. Те се конкурираха с течнокристалните дисплеи (LCD), но компаниите имаха затруднения в производството на по-малки екрани с по-висока резолюция. В крайна сметка LCD екраните надвиха всички и навлязоха много по-широко.

Някои анализатори твърдят, че плазмените телевизори имат повече предимства пред LCD телевизорите. Но LCD технологията се подобри значително с течение на времето и плазмените дисплеи станаха много по-малко привлекателни за потребителите.

През второто тримесечие на тази година са продадени само 2 млн. плазмени телевизора в цял свят, което означава, че има 16% спад спрямо миналата година, сочат данни на компанията за проучвания IHS. За сравнение, в рамките на същия период са продадени 47 млн. LCD телевизора.

Samsung SDI започна дейност като доставчик на дисплеи през 70-те години, а след това се превърна в производител на плазмени и течнокристални телевизори. В момента филиалът произвежда по-модерни органични светодиодни (OLED) екрани, които са по-тънки и по-енергоефективни от LCD мониторите.

Много експерти смятат, че OLED индустрията ще замени LCD технологията, въпреки че производителите имат затруднения в масовото производство на OLED екрани, особено за големи телевизори.

Животът на плазмените панели е пред своя край и те постепенно ще бъдат изместени от производството, заяви още през миналата година главният изпълнителен директор на Samsung SDI пред Wall Street Journal.

Четете повече икономически новини в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

28

martony

преди 9 години

А бе хора, плазмата има 6% живак. Знаете какво става ако изтече живак на улицата, нали?!Заради този живак и оловото в матриците си плазмата прави наистина много добри цветове, и в миналото засенчваше LCD технологията. Отделно от това плазмата прогаря ако се пуска една и съща картина по продължително време. Гледаш канал едно ХД по край световното и след това всички канали ще са канал едно.За разхода на електроенергия и че не можаха да излязат от Б клас на ен. ефективност е ясно, все пак отопляха

27

Анонимен

преди 9 години

аз имам Тошиба ЛСД 42 инча, с възможносит за HD и не съжaлавям 'e odsofn 500 .***.

26

Сашо пък

преди 9 години

Иванов Специалиста , такива хора търсим, разбирачи да им харесва грозната картина на плазмите . На времето хората не искаха да купуват телевизори, който са мостри . Та трябваше да се пусне слух, че те били тествани и щом за 3 месеца не е спрял, ще работи още 10 години . Още има шарани дето кълват на тоя номер, че ходят да се хвалят, какви късметлии били . Всеки с акъла си, нека има повече "специалисти-разбирачи" . Поне няма гладни да умрем и втори апартамент си купувам. БРАВО .

fallback