Снимка: Reuters

В бизнеса с фотоапарати Samsung Electronics поема по нова насока. Корейският технологичен концерн и четвърти по големина в света производител на фотоапарати следва примера на останалите азиатски производители и измества бизнеса си към т. нар. „системни камери“ - висококачествени, но не огледално-рефлекторни апарати, пише Wall Street Journal.

С промяната на курса корейската компания се надява да пооправи нерентабилния си бизнес с дигитална фотография, който страда тежко от конкуренцията на смартфоните, с техните все по-добри функции за снимки.

"Нашите предложения за по-прости камери постепенно ще намалеят", казва Хан Муонг Суп, ръководител на поделението за дигитална фотография. Според компанията производството в Китай вече е преориентирано от компактни към системни фотоапарати.

Целите са амбициозни – до 2015 г. Samsung трябва да стане най-големият производител на системни апарати с пазарен дял от 20%. До този момент делът е едва 5 на сто. В началото концернът ще се концентрира върху продажби в Корея, Китай, Хонконг и Тайван. САЩ и Европа засега не са толкова интересни заради икономическите им затруднения.

Производителят залага големи надежди на системните си камери без огледала. Тяхното качество е по-високо от това на компактните камери, същевременно обаче апаратите се възприемат като по-лесни за употреба от традиционните огледално-рефлекторни апарати. Те се оценяват и от клиентите – докато продажбите на дигитални апарати спадат през миналата година, за тази година анализаторите от Data Corp очакват ръст от 60% до 6,43 млн. броя при системните камери.

И по-евтините огледално-рефлексни фотоапарати са доста търсени. Наблюдатели от фирмата за маркетингови проучвания IDC очакват през тази година увеличение от 18% до 16,76 милиона апарата. За Samsung обаче този сегмент не е интересен. Корейците искат дори да прекратят производството на цифрови огледално-рефлексни фотоапарати, защото досега не успяват да се противопоставят на доминиращите Nikon и Canon.

Вместо това Samsung иска да увеличи пазарния си дял чрез допълнителни екстри. Wi-Fi трябва да свързва безжично камери, телевизори, преносими компютри и смартфони.

В тази област Samsung "има добър шанс", казва анализаторът на IDC Кристофър Кют. Но съществувала опасност и традиционните и успешни производители на фотоапарати също да навлязат в бизнеса с Wi-Fi и да доминират отново на пазара, след като Sony, Panasonic и Olympus планират да развиват силно системните апарати.

Още новини за джаджи четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase