Уран. Снимка: Hubble Space Telescope/photojournal.jpl.nasa.gov

Учени успяха да обяснят необичайния наклон на Уран, който е 97 градуса към плоскостта на Слънчевата система, без да използват теориите за сблъсък с неизвестно небесно тяло.

Смята се, че след образуването на планетите в Слънчевата система е имало период на миграция – небесните тела са се местили от място на място, докато не заели сегашните си орбити. При това се предполага, че по време на тези премествания планетите са се сблъсквали с други големи тела, присъстващи в Слънчевата система по това време.

Доскоро се предполагаше, че подобен сблъсък е „наклонил“ Уран. Съществуват обаче факти, опровергаващи тази теория. Например орбитата на луните на Уран и неговите пръстени са наклонени спрямо плоскостта на Слънчевата система по аналогичен начин (сблъсъкът би трябвало да е засегнал самата планета).

Учените провели компютърно моделиране на процеса на изменение на оста на въртене на Уран под въздействието на гравитацията на друго небесно тяло. Затова астрономите предполагат, че въпросният гигант е имал луна, която по-късно се е оказала изхвърлена зад пределите на неговата орбита. Симулирайки планетарната еволюция хиляди пъти, изследователите получили резултати, които добре се съгласуват с фактическите данни.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase