Готфрид Свартхолм /вляво/ и Петер Сунде в съда. Долу: Първият сървър на торента, сега - музеен експонат. Снимки: БГНЕС
fallback

Четирима души, стоящи зад сайта Pirate Bay – най-големия и добре зареден торент в света, бяха осъдени на затвор в Швеция, съобщи ВВС.

Фредерик Ней, Готфрид Свартхолм, Карл Лундстром и Петер Сунде са признати за виновни за нарушаване на авторски права и ще лежат по 1 година в затвора.

Освен това те трябва да платят и 3,6 милиона долара обезщетение на няколко големи компании, като Warner Brothers, Columbia, Twentieth Century Fox, Sony BMG и EMI.

След обявяване на присъдата, Питър Сунде е излязъл с послание в социалната мрежа Twitter, гласящо:

„Нищо няма да се случи на Pirate Bay, това е само театър за медиите“.

Пред ВВС председателят на Международната федерация на фонографската индустрия (IFPI) Джон Кенедия коментира:
 
„Тези момчета нямаха принципна позиция, просто искаха да си напълнят джобовете. Няма нищо похвално в поведението им, то е осъдително“.

„Pirate Bay нанесе огромни щети и определеното обезщетение не покрива дори част от тях.

Съществуваше усещането, че пиратството е ОК, както и че музикалната индустрия трябва просто да го преглътне. Присъдата ще промени този възглед“, допълни той.

Четиримата осъдени отричаха вината си по време на цялото дело, казвайки, че не са вършили нищо незаконно, тъй като всъщност не са хоствали никакви файлове.  
 
Пред ВВС по-рано тази седмица Сунде заяви:

„Между Pirate Bay и Google няма никаква разлика. Сайтът ще продължи да функционира.

И да изгубим, нищо няма да се случи – по милион причини. И не на последно място – защото ще обжалваме“.  

В момента първият сървър, използван от Pirate Bay, се намира в музей в Стокхолм. Торент сайтът е създаден през 2003 година от организацията Piratbyran, обявила се срещу авторските права. През последните пет години обаче сайтът се управлява от отделни личности.
 
Всеки ден там се обменят милиони файлове, но торентът всъщност няма никакво съдържание, което да е обект на авторско право, тъй като единственото, което прави, е да хоства линкове към телевизионни, филмови и музикални файлове, намиращи се в компютрите на милионите му потребители. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

64

pushi

преди 15 години

колкото и да не им е приятно на музикалните компании .. ще го д***т... лапаницата остана в миналия век ...

63

dr

преди 15 години

Доколкото патента защитава възвращаемостта на инвестициитте от развоина дейност за дигитален (медиен) продукт. То при достигане на икономия от мажаба при фиксирани разходи за производство , почти нулеви разходи за дистрибуция, патента по - скоро нарушава правото на свободно разпространение на информацията. Тъй като парите за производство на дигиталния продукт са отдавна избити, но въпреки това на носителите на аовторски права се изплащат пари за неогрраничен във времето период от време.

62

dr

преди 15 години

Има обаче, разлика между дигитални продукти и нормални такива. Когато примерно една кола като се произведе, само този които я притежава може да я ползва. И разходите за производството и се включват в продажбената и цена. И самите потребители се конкурират, за да могат за закупят тази произведена кола. В дигиталните продукти това не е така.

fallback