Едно неандерталче. Снимка: newscientist.com
fallback

Учени пресъздадоха гласа на неандерталеца с помощта на речеви синтезатор, който позволява да се получи представа за това как може би са разговаряли неандерталците.

Мълчанието, продължило 30 000 години, беше нарушено благодарение на съвместните изследвания на антрополог и лингвист, съобщи списание New Scientist.

Антропологът от Атлантическия университет във Флорида Робърт Маккарти и лингвистът Фил Либерман от университета Браун в Провидънс са се опитали да създадат програма, която въз основа на данните за гръкляна на древните предци на разумния човек (Хомо сапиенс) позволява да бъдат възпроизведени звуковете, които са издавали неандерталците.

Гласът на неандерталеца може да се чуе на сайта на списанието.

Неандерталецът (Homo neanderthalensis или Homo sapiens neanderthalensis) е човешки вид (подвид), живял в Европа, Западна Азия от Израел до Узбекистан и евентуално Северна Африка в периода отпреди 230 000 до 24 000 години.

Неандерталецът е бил висок средно 165 см. Неандерталците са били от „хиперарктическия“ антропологичен тип, добре са се адаптирали към студа, били са мускулести като съвременните тежкоатлети и са имали обем на мозъка с 10% по-голям от съвременния човек.

Няма никакви сведения за цвета на кожата им и на косата им.

Разпространена е следната гледна точка – неандерталецът е изчезнал, след като не е издържал на „конкуренцията“ на съвременния човек, съвместно с който е съществувал в периода отпреди 40 000 до 24 000 години.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

23

poppy

преди 16 години

To tova e na Trifon Ivanov 6terkata bre :-)

22

kromanyonets

преди 16 години

Няма никакви сведения за цвета на кожата им и на косата им.Тогава що сте цопнали това чорлаво блондинесто?

21

преди 16 години

Абе, тоя глас е по-малко от половин секунда бе... Толкова ли са некадърни учените - половин секунда "Ъ" не върши работа никому. Поне всичките гласни да беше изредил...

fallback