Снимка: БГНЕС
fallback

Правителството прие промени в Наредбата за вида, размера и реда за налагане на санкции при увреждане или при замърсяване на околната среда над допустимите норми и/или при неспазване на определените емисионни норми и ограничения.

Новите текстове определят по-високи санкции при нарушения, извършени от еднолични търговци и юридически лица, съобщиха от Министерския съвет.

Анализът за периода 2019 г. - 2021 г. показва, че повече от десет години не са актуализирани нивата и ниските санкции нямат никакъв ефект спрямо нарушителите, тъй като те ги плащат редовно и не предприемат мерки за преустановяване на замърсяването.

Ниските санкции водят до увеличаване на нарушенията и до увреждане на атмосферния въздух, атмосферата, водите, почвата, земните недра, ландшафта, природните обекти, минералното разнообразие, биологичното разнообразие и неговите елементи. Това води и до реална опасност от застрашаване на живота и здравето на хората, посочват от МС.

С новите текстове се повишават санкциите при увреждане или замърсяване на околната среда над допустимите норми и при неспазване на определени емисионни норми и ограничения. Прилагат се формули за изчисляване на санкции при измерени концентрации над установените среднодневни и средногодишни норми за допустими емисии. Промените в частта за нарушенията в качеството на атмосферния въздух са в съответствие с европейската директива за емисиите от промишлеността.

С измененията се цели увеличаване на санкциите, което отчита инфлационните процеси и спазва принципа „замърсителят плаща“. Предвидено е увеличение на размера на глобите с 50% по отношение на размера на индивидуалните санкции за повечето вещества, а в някои случаи увеличението на размера на санкциите е до 100 %.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Анонимен

преди 4 месеца

По празниците от пиратки и ойерверки имаше мъгла и задушлив въздух . На този факт кой ще обърне внимание или ще мислим само за печките на хората .Без гърмежи и пиратки може да се живее но в студена къща без топло не става .Никъде улици не се мият ,че няма пари в общините ,прахоляка който се върти ри движение не прави вечатление на общинарите .

11

Анонимен

преди 4 месеца

Еко министърът е за оставка и съд!!

10

Анонимен

преди 4 месеца

Пак дървен пиар на правителството. И при ниски глоби нито хващаха замърсители, нито събират дори случайно наложени глоби.

fallback