fallback

Европейските избори догодина ще подскажат хода на енергийните и климатичните политики на ЕС, които предизвикаха протестите.

Oще по темата
Проблемът с българската енергетика е отлаган дълго време, а рекултивацията и инвестицията в нови технологии са планът за бъдещето на топлоелектрическите централи. Относно бюджета - трябва да се намаляват разходите, а не да се увеличават приходите, това коментира доц. д-р Щерьо Стефанов Ножаров, преподавател в УНСС и икономически съветник в БСК, в ефира на Bloomberg.

Енергийните протести са заложник на европейските избори, тъй като от тези избори зависи курсът на енергийните и климатични политики на Европейската комисия и Европейския парламент, смята Ножаров. Цели се отлагане на решението на България за работата на ТЕЦ и се изчаква да се види дали ще продължи тази политика на ЕС. Ако ЕС не промени своите политики ТЕЦ няма да издържат по икономически причини до 2037 г., а по-скоро до 2030 г., смята гостът. Цената за мегават час от ТЕЦ е 318 лв, а на свободния пазар е 220 лв, което се дължи на въглеродните квоти, които са около 70% от цената за ток от ТЕЦ, обясни гостът. Този проблем е отлаган от дълго време и не е изненада за тези, които следят положението, смята гостът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

10

мда

преди 11 месеца

тоя прекалява с изтъняването на веждите си !

9

До 7

преди 11 месеца

Всъщност не е сигурно, ЕС въвежда пилотно системата за таксуване на мито за въглеродни квоти на страни извън ЕС. А официално от 2026 ще задължи вносителите към единния пазар. ТЕЦ ще могат да изнасят ток до Сърбия и Турция. И то реално само ако е по-евтино. Предвид лира е колкото тоалетна хартия в момента. Едва ли ще им излизаме евтнино. Евентуално Сърбия ако не се затрие заради простотиите които върши на границата с Косово. Изнасянето към страните ЕС вероятно ще се таксува както и сега с квотите

8

Анонимен

преди 11 месеца

Ако държавите в ЕС бяха наистина с научен потенциал и наистина милееха за страните си, нямаше да експлоатират природата в Латинска Америка и в Африка и да разчитат, че техните ход=ра не им виждат гадоссссттите. Хим не са създали нов тип енергоизточници, хем гледат да унищожат наличните. Пак ще напиша: Повее от половин век се говори за фотоволтаици в Африка и оттам да се внасяло електричество. НИЩО! Значи не могат и това.

fallback