Снимка БГНЕС
fallback

Сериозен спад на засадените зеленчукови площи отчитат от аграрното министерство. Само за година масивите със зеле намаляват с над 60%.

Oще по темата
Напускат ли зеленчуците родните полета и какви са причините земеделците да се отказват от зеленчуковите култури?

700 декара - толкова са масивите край Голямо Враново, на които Даниел Петров отглежда зеле, моркови и лук. Тази година засадил пет пъти по-малко зеле, съобщи НОВА.

„Миналата година, тъй като гледахме 230 декара зеле, имахме над 100 000 лева загуба”, казва земеделецът.

И въпреки че пазар за зелето има, отглеждането на тази култура, за разлика от морковите и лука, не може да бъде механизирано. Трудът е изцяло ръчен, което оскъпява производството. Освен това, работници няма.

„Занимаваме се с бизнес който е много труден, зависи от много променливи фактори и нямаме абсолютно никаква защита, нещо с което да успеем да правим по-добри печалби, за да даваме по-високи заплати на работниците си. Като производители на едро, ние вземаме 50% от цената по магазините. Работим на маржове - разходи към приход, близки до тези на търговците”, казва Даниел. И допълва, че неведнъж му се е налагало да покрива загубите от отгледаното зеле с приходи от други култури. Затова е решил да се ориентира основно към отглеждането на моркови и лук. Построил пакетажен цех и складова база, но и за там трудно се намирали работници, въпреки че заетостта е целогодишна

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

33

Консуматор

преди 8 месеца

България зарежда със кисело зеле Турция,Близкият Изток,Европа,Северна Америка и др. Българското кисело зеле е най-качественото в света,защото само в България ферментирането е естествен консерватор и е естествен органичен поро-биотик,Всички останали кисели зелета са със изкуствен катализатор за ферментация,и нямат про=биотик.Те са ,,мъртва храна". Попитайте някой арабин,турчин или американец,и ще ви каже същото.Убива се и малкото останало земеделие в България.

32

Анонимен

преди 8 месеца

Българският селянин след падането на комунизма беше откъснат от земята и се превърна в един наемен работник на кулаците. Но професор Келбечева е доволна.

31

Анонимен

преди 8 месеца

Цивилизованият западен свят е решавал проблема с роби от Африка, които станаха американски граждани. Зелеплантаторът ще си ги размножава и запложда и ще ни навъди достатъчно работна ръка. Ама вие му пречите. Защо му пречите на пазарната икономика?

fallback