Снимка: БГНЕС
fallback

„Първо бих искал да кажа, че България, като странна членка на ЕС, има разработена политика по мотивиране производството на традиционни продукти.

Oще по темата
При защитените географски указания суровината може да не е с произход държавата членка, тоест България. Докато при защитените наименувания за произход, което ние имаме в момента за българското кисело мляко и за българското бяло саламурено сирене, суровината е само с български произход”. Това уточни пред Нова Илиян Костов, директор на дирекция „Политики по агрохранителната верига” в МЗХ.

Реално цените не би трябвало да се вдигнат, след като сиренето и киселото ни мляко вече се водят защитени продукти.

По думите му има няколко ползи от тази промяна.

„Първо, че получаваме пълна правна закрила на защитеното наименование за произход. И, че то трябва да се прави на територията на България. Тези защитени наименувания ще бъдат включени вече в търговските споразумения на Европейския съюз с трети държави. По отношение на консуматорите, ползата е, че те ще получат един стандартизиран продукт с еднакво качество. По отношение на производителите е ясно, че това ще потенцира не само развитието на бизнеса, но и развитието на туризма в България”, уточни той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Анонимен

преди 9 месеца

Палмовата мазнина и нишестето ли са защитили?

14

Анонимен

преди 9 месеца

Това кисело мляко дето в момента се продава има по повече от 2 месеца срок на годност, как ли се постига това

13

Анонимен

преди 9 месеца

То сега сиренето и кашкавалът са по-скъпи от немските и датските... мислите ли че някой ще ви купува б00к л уци те само защот ое българско?

fallback