Снимка: БГНЕС
fallback

В средата на юли евродепутатите призоваваха да се създадат нови правила, за да се избегне експлоатацията на стажанти в Европейския съюз. Европейският парламент призовава ЕК да предложи законодателство, което да гарантира качеството на стажовете, съобщи БНР.

Според евродепутатите новата директива трябва да определи минимални стандарти за качество, включително правила относно продължителността на стажовете, както и за възнаграждението и достъпа до социална защита в съответствие с националното законодателство.

Oще по темата

Трябва ли трудът, положен по време на стаж, да бъде приравнен с труда, извършван на трудов договор? Според европейските депутати това е необходимо, за да се прекратят дискриминационните практики спрямо младите хора и за да се повиши стандартът за качество на работата по време на стаж. Повечето евродепутатите твърдят, че стажовете трябва да бъдат адекватно компенсирани и да покриват минималните разходи за основните жизнени нужди като храна, жилище и транспорт, както и да се вземе предвид стандартът на живот в съответната страна.

"Неплатени стажове могат да задълбочат неравенството пред младите хора. Би било важно да бъдат намалени, ако не напълно премахнати", коментира пред БНР българският евродепутат Ева Майдел. Тя дава пример с Европейския парламент, където неплатените стажове са забранени.

Не на същото мнение е евродепутатът Радан Кънев, който е член на Комисията по заетостта в Европейския парламент. Той не е съгласен с идеята за приравняване на стажа с трудово правоотношение и смята, че това е опасно по-скоро за самите млади хора, не толкова за работодателя.

"Всеки знае, че стажантът не носи приходи на бизнеса. Това е възможността да създадеш бъдещ кадър, който да носи."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

8

Анонимен

преди 9 месеца

Кой ти ходи на работа бе! Мама, тати дават!

7

Анонимен

преди 9 месеца

Наскоро сестра ми започна първа работа. Там я помолиха първите два месеца да идва на работа, но понеже още се обучава и навлиза в професията, да започне без договор и заплащане. Тя се отказа след месец и започна на ново място. Там пък им отнемаше много време да подготвят договора. Седмица, две, тя си работи, а тоя договор все не става готов. Махна се и от там. Та така със стажовете.

6

Програмист

преди 9 месеца

Това е направено за Германия и германците , в техническите специалности нарочно държат студентите да завършат бавно 5-6 години за бакалавър през това време стажуват за 10-15 евро на час.. Студент ли си това е..

fallback