Снимка: БГНЕС
fallback

Призовавам за ускоряване на процедурата за вземане на решение за активиране на селскостопанския резерв, с цел подпомагане на най-засегнатите от завишения внос сектори, особено в страните в близост до границата с Украйна" - това пише министърът на земеделието Явор Гечев в писмо до европейския комисар по земеделие Януш Войчеховски и генералния директор на ГД "Земеделие и развитие на селските райони" на ЕК Волфганг Бурчер.

Поводът за това са трудностите, пред които са изправени българските производители в резултат на прекомерния внос от Украйна.

"България е солидарна с Украйна и споделя необходимостта от безпрепятствено осигуряване на доставки на селскостопански и други продукти, за да се гарантира продоволствената сигурност в световен мащаб, но това не следва да поставя в риск конкурентоспособността на европейските земеделски производители", отбелязва още министър Гечев.

В писмото българският земеделски министър обръща внимание, че най-сериозните смущения се наблюдават на пазара на маслодаен слънчоглед, като интензивният внос от Украйна продължава и през 2023 г. Също така се посочват като обезпокоителни количествата зърно, съхранявани в складовете в страната, без възможности за реализация и липса на търговия, при сериозен спад на изкупните цени.

"На фона на увеличените разходи за семена, торове, продукти за растителна защита, дизел и пр. се влошава икономическата устойчивост на стопаните, отглеждащи слънчоглед. Липсата на свежи приходи от продажби на зърно, увеличаващи се разходи за съхранение и ограничени складови възможности водят до несигурност и са много сериозно предизвикателство за нормално стартиране на пролетната кампания", посочва Явор Гечев.

В писмото до еврокомисаря по земеделие и до генералния директор на ГД "Земеделие и развитие на селските райони" аграрният министър информира, че в страната вече се провеждат стачни действия от страна на българските производители, които настояват да бъде ограничен вносът на маслодайни и зърнени култури от Украйна, който буквално поставя в колапс сектора, тъй като заради него са принудени да продават продукцията си на безценица.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

Гошо

преди 1 година

До Анонимен17--Е така трябваше ,ама ей на ,друго се получи То и на швеицарците им омекнаха краката Сега да видим немците ,там отдавна ги мъчи тоя вирус фалита

16

до 17

преди 1 година

Какви банки са фалирали, бе гаврош? Частни банки, дето са инвестирали рисково. Я кажи почна да сменяш рублите за юани ахахахха

15

Анонимен

преди 1 година

До Анонимен 7:Ще ти се да фалираме, но няма. Всичко е договорено и парите идват.Ще си вземем всичко, което ЕС дава на другите европейски държави, вкл. и по-високи субсидии. Защото зашите данъци хранят държавата, а нашите ренти-такива като тебе.Недей да лаеш, керванът си върви. А ти си помисли защо на пшеница и слънчо за жълти стотинки, продадени от отчаяни украинци, пак храната ти е скъпа. И да знаеш, че тази година ренти хич не чакайте.

fallback