Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Основната ни цел е да популяризираме този вид алтернативен туризъм, който е по-близо до природата, дава различни възможности и същевременно целта ни е да помогнем на повече хора да предлагат туристически преживявания и услуги. В момента работим с близо 80 собственика и сме отворени за дискусии с различни хора за предлагане на нови, автентични преживявания дори в по-малки, непопулярни населени места. Целта е да предложим микс от преживявания, който дава доста удобства и в същото време - уникално изживяване сред природата. Това каза Николай Неков, създател на платформата Karavani.bg, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водеща Роселина Петкова.

Платформата привлече през последните месеци 100 хил. лева от Фонда за рисков капитал, а след това и 120 хил. лв. от микроинвеститори. Платформата свързва търсещите и предлагащите услугата в сферата на алтернативния туризъм.

"Не липсват предизвикателства, като едно от основните е да се разбият митовете, свързани с къмпингуването. Хората са свикнали да свързват къмпингуването с по-малко удобства, по-базови условия за почивка. В същото време днес къмпингите могат да предложат, както малко по-приключенско преживяване, така и доста високо ниво на отговаряне на нужди като гледка към морето, собствен санитарен възел, баня, интернет, климатик. Голяма част от това, което предлагаме, отговаря на тези условия, но разбиранията на хората са различни", обясни гостът.

Другото предизвикателство е, че ние сме част от процеса на избор. Тоест, обучаваме аудиторията, допълни Неков. "Доста хора ни се обаждат и казват - ние искаме да отидем на нещо такова, но не знаем в кой къмпинг, как да го изберем, какво се случва там. Ние вървим с клиента през целия път на избор, разказваме им какво могат да очакват. Със собствениците на караваните е същото. Много хора казват - ние си взехме каравана, но не знаем къде да я поставим, как да ценообразуваме и т.н. Да обучаваме аудиторията и да вървим по пътя с всеки от участниците в платформата, са основните две предизвикателства пред нас".

За последната една година, дори ако сравняваме първите няколко месеца, виждаме четирикратно нарастване на търсенето спрямо миналата година. Къмпингуващите всяка година са поне два пъти повече. Поне половината от всички къмпингуващи са за пръв път на къмпинг, което свидетелства за бързия ръст, наваксване и приближаване до средните нивата в Западна Европа. Там между 14-15%, а в някои страни и 25% от всички нощувки са в къмпинги. В последните три-четири години доста бързо се развива тази ниша и в България, каза Неков.

Привлеченото финансиране ще бъде използвано за подобряване на платформата, сподели събеседникът. "От една страна за клиентите, за да се дадат още по-гъвкави възможности за резервация, за плащане. От друга страна собствениците на каравани и бунгала ще имат възможност за малко по-комплексен админпанел, повече функционалности, които да им помогнат да управляват това, което предлагат. Планираме да развием и нашата програма за лоялност, която ще надгради това, което предлагаме с допълнителни преживявания. Не на последно място - ще направим и няколко нови езикови версии, което ще ни позволи да тестваме няколко нови пазара и да привличаме клиенти от Европа към България.

"Ние предлагаме алтернативни варианти за работа и привличането на корпоративни клиенти, които искат да предоставят на служителите си преживявания като едноседмична или едномесечна работа в къмпинг. Те са свикнали с малко по-класически тип настаняване. Предлагаме микс между работа и почивка. Ново е", допълни гостът.

Новите пазари, към които компанията е насочила вниманието си, са Румъния, Великобритания, Германия, но също и Словения, Чехия и Нидерландия. "Първоначално сме се насочили към пазара в Румъния и чрез нашите партньори румънците директно ще могат да резервират на нашата платформа в България, а от друга страна българите ще могат да резервират в Румъния. Ще тестваме и Великобритания, и Германия за корпоративни клиенти и малко по-дълги почивки. Същевременно гледаме и към Словения, Чехия, Холандия".

Как българските къмпинг дестинации могат да се съревновават с тези в Гърция? Какво е състоянието на къмпингите у нас? Освен на морето къде са основните места, където може да се къмпингува? Започнаха ли хората вече да планират своите летни почивки?

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase