Снимка: БГНЕС
fallback

Като основен играч на имотния пазар в началото на 2023 г. ще се появят банките. Очаква се плавен процес на повишаване на лихвите. Той обаче ще свие търсенето от купувачи, които теглят кредити. Строителният сектор влиза в рисковия сегмент, така че ще има свиване на кредитирането към строители и съответно по-малко предложения „на зелено“. Около това мнение се обединиха Светослав Динев, управител на „Имоти Премиер“, и Мартин Минчев, главен мениджър на „Купи в България“, в подкаста Имот: Взет или нает с водещ Светлана Стойчева. Според експертите цените на качествените имоти ще отчетат съществен ръст.

Гостите коментираха представянето на пазара през третото тримесечие.

„Тенденцията третото тримесечие да е едно от най-силните в годината се запазва. Но няма ръст от 30-40% на тримесечна база, както е имало в предходни години“, казаха те.

Минчев отбеляза, че има лек спад в сделките „на зелено“ поради несигурността. Той обясни, че в договорите вече все по-често има клауза за актуализация на цените спрямо инфлационния индекс.

"Отчитаме консервативен ръст спрямо другите години с лека инерция спрямо предишните тримесечия“.

Сред основните предизвикателства на пазара в настоящата ситуация са различните очаквания спрямо цените на продавачи и купувачи, както и склонността им да променят мнението си в рамките на сделката, стана ясно още от разговора.

Гостите изтъкнаха, че част от купувачите все още имат грешни нагласи за брокерския труд и не го разбират. Те смятат, че създаването на закон за агенциите на недвижими имоти и по-високите регулации в сектора биха помогнали за преодоляване на този проблем.

"Брокерът трябва да свърши цялата работа от показването на имота до неговото нотариално изповядване. Брокерът трябва да запознае клиента с всички стъпки още в началото. Има определени специфики при имотите. Той трябва да е коректен, адекватен и да не губи времето на клиента“.

По отношение на селските имоти Динев заяви, че се отчита ръст в продажбите и все повече клиенти се насочват натам.

"Около Варна има прекрасни села. На цена на тристаен апартамент в момента може да се намери готова за настаняване къща с двор около 800 кв. м“, каза той.

Поради тази причина експертите очакват повишаване на цените на тези имоти в следващите три до пет години – от порядъка на 100-200%.

На пазара на ваканционни имоти, според Минчев, предстои преструктуриране. Накъде ще се насочи търсенето и какви са проблемите там – чуйте в подкаста на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

30

купувач

преди 1 година

Мале колко кандидат купувачи негодуват тука,че им е скъпо,а им трябва. Ами то, ако видите някой имот с 15-20, 25% надолу ще се избиете за него бе. И какво се получава ,пак му се вдига цената. Щом всякакви глупости по света могат да струват безброй пари, то и един тристаен може да струва 200-300 000 лева

29

Анонимен

преди 1 година

Много експерти, специалисти и папагали тука.Разбират от всичко.

28

Иван

преди 1 година

На какво отгоре ще постъпват ве да ви еб. Майка.. скъсана. Кой ще ве плати имот на тези цени. Стига глупости МИШОЦИ

fallback