Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Очакват се над 200 хиляди работни места да бъдат отворени през годината. Според Васил Велев от АИКБ, програмите за подкрепа на много места са довели до там безработни да получават повече отколкото работещи на заплата.

"Около 150 000 души са безработните у нас, които си търсят работа, а поне още толкова не си търсят - наричат ги "обезкуражени". Има 12 000 назначени на фона на над 20 000 безработни за първите три седмици на 2022 г. 1000 души седмично са оставали без работа миналата година, а сега са 4 пъти повече, но това е характерно за началото на януари", обясни той пред Нова тв.

По думите му сред факторите за безработица е съкращаването на дейността на доста предприятия.

"Има и голям недостиг на работна ръка със средна и висока квалификация. Работодателите приемат и неграмотни, обучават ги, работят известно време, емигрират и предпочитат да се върнат и да получават 60% от заплатите си в чужбина", разкри той. Според него прогнозата е безработицата да е 5%.

"Всяка година губим 50 000 души на пазара на труда. Бизнеси, които разчитат на много труд, трудно ще намират кадри", прогнозира Велев.

От своя страна Мина Топалова от сдружението "Тук-там" отчелязва, че в техния кариерен портал се наблюдава увеличение на броя предлагани места, както и в кандидатствалите. "Важно е да се каже знае имат квалификацията кадрите да заемат свободните позиции и дали работодателите са готови да ги обучат", посочи тя. И допълни, че трябва да се влагат повече усилия в преквалификация.

"В IT сектора, производството, финансите и преработващата промишленост има силно търсене на кадри", подчерта Топалова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

39

Анонимен

преди 2 години

В българия ако не си красавица до 25 години или връзкар, забрави да си намериш добра работа!

38

Анонимен

преди 2 години

Асен Василев ги нарече "некадърни бизнесмени"..................Най-после се каза истината. Андрешко бизнесмена има най-ниските данъци в света, най-ниските разходи за труд в Европа, имаше най-евтиният ток в Европа, благодарение на държавата. Сега се оплаква от пазарната икономика, от пазарната цена на тока и газа, борсовата цена тока и газа, от либерализацията на тока и газа, от диверсификацията на тока и газа.

37

Анонимен

преди 2 години

Дясната политика не е "пазарна икономика", а субсидии, помощи, европари и държави поръчни за бизнеса, евтин ток за бизнеса, ниски данъци за бизнеса, високи данъци за работниците, ниски работни заплати, ниски пенсии. Парите преминават през бизнеса и той подхвърля трохи на работника. Парите трябва да преминават през работника, а некадърника бизнесмен да се конкурира за тях.

fallback