Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

Проект за градска железница между Перник и София беше представен от сдружението "Градски транспорт и инфраструктура". Железницата, свързана със столичното метро, трябва да намали както автомобилния трафик и замърсяването, така и времето за пътуване.

Идеята за градска железница между двата близки града идва след анализ на тежкия автомобилен трафик между столицата и Перник. Средно 36 000 автомобила минават всеки ден през прохода Владая, което е предпоставка и за честото образуване на сериозни задръствания.

Според авторите на проекта БДЖ не предлага транспортна алтернатива.

„С реализацията на предложението двата града ще бъдат свързани с една връзка, която ще предоставя възможност на София да има нов релсов диаметър – наземна железница, която ще допълва съществуващите маршрути на метрото и ще позволи влизането в София с автомобил да бъде ограничено“, каза Цанко Симеонов от сдружение „Градски транспорт и инфраструктура“ пред БНР.

С реализирането на проекта на денонощие между Перник и София ще се движат 60 влака на интервал през 20 минути. Така близо 90% от шосейния трафик ще бъде прехвърлен на ЖП транспорта. За да се поеме големия пътникопоток, от сдружението предлагате да се купят двуетажни влакове със средства по Механизма за възстановяване и устойчивост.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

32

Анонимен

преди 2 години

Ако ще и самолет да пуснат, аз ще се возя с колата. По удобно е и без прекачване на превозни средства

31

протестъри

преди 2 години

много добра идея.. браво за проекта, след като свалим славчо чалгата от власт ще можем да работим спокойно отново.

30

Интеграл от Хикс 2

преди 2 години

То всичко е измислено и построено, но недоразумения като софянски, тиквата , фъндъкова имат собствени бизнес интереси. От Радомир, през Перник, цяла София до Нови хан минимум може да има влак на 20 минути. Ринговете са построени преди сто години. Дори в Москва има "дабък декър" вагони.

fallback