Снимка: БГНЕС

Въпреки рекордният брой на новозаразени с коронавирус и високият брой на смъртни случаи у нас от 1 април се разхлабват противоепидемичните мерки.

"Когато вземем решение за промяна на мерките се сблъскваме с двете тенденции. Първо огромното желание на бизнеса да продължи да работи и второ данните за броя на новодоказаните случаи. Това търсене на баланса между двете е много спорно", заяви пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Правила за справяне с кризата няма и прилагането на крайни мерки не е решение, отбеляза той.

По думите му мерките, които ще бъдат разхлабени от 1 април, ще дадат възможност на хората да си поемат глътка въздух.

Той коментира, че ефектът както от затягането, така и отпускането на ограниченията ще стане ясно след известно време, защото на дневна база има изкривяване.

"Ефектът, който търсим за момента, е да не продължи рязко нарастването на случаите, както бяхме свидетели в течение на две седмици", каза доц. Кунчев.

Той подчерта, че за първи път посочваме мерки, които няма да важат просто от утре за всички, а са ги разпределили - "какво пускаме от 5-ти, какво от 12-ти, какво оставяме до края на месеца".

Според него за моловете не е проблемът в чисто търговския характер, а в тяхната социална роля да събират много хора, особено когато е по-студено времето.

По думите му, е рано да се каже какво е постигнато. "Избягваме да работим с дневни данни", обясни той и каза, че е рано да търсим ефект.

"Ако слушате това, което казват директорите на болници, епидемиолозите, лекарите, разбира се, че ние сме винаги за това мерките да са по-затегнати, по-дълъг да е този период, само че когато политиците и министрите вземат вече решение,  няма как да отчетат и другата страна - тази, че хиората имат нужда от взимане на глътка въздух", каза Кунчев.

Още по темата

По думите му мерките се разхлабват, но с условие, че ако продължи растежът, пак ще бъдат взети мерките така, че "те да осигурят ненатоварване в такава екстремна степен на болниците".

Доц. Кунчев каза, че вчера са решили оставят зелените коридори за пазаруване на възрастни хора, но неговото мнение е, че идва време тази мярка да бъде преразгледана.

Относно предстоящите избори главният държавен здравен инспектор каза: "С медицинския протокол, който сме разработили, сме казали точно какво трябва да се прави и ако се изпълняват тези мерки, няма никакъв особен риск от това, че за 20 мин. отиваш да пуснеш гласа си".

По думите на Кунчев със 700 000 дози, които ще пристигнат през април, ще успеят да достигнат до всички ваксинационни фази, "така че всеки, който желае по всеки механизъм, да може да достигне и да има избор на типовете ваксини, с които ще работим".

"Имунитетът никой не може да изчисли колко ще продължи - да, логично е, че този тип ваксини осигуряват максималната защита в рамките на година, но всичко зависи от това как ще продължи да се развива коронавирусът", каза Кунчев.

По думите му, ако коронавирусът остане един перманентно съшествуващ, проявяващ се всеки есенно-зимен сезон, това ще е най-лошият вариант.

"Тогава ще трябва едва ли не след всеки нов появяващ се щам, да има нова ваксина. Тя да е сезонна, както грипа, тя да се прави всяка година, но това е най-лошият вариант", каза още Кунчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase