Снимка: Bulgaria ON AIR
fallback

Най-малко 10% спад на продажбата на млечни продукти заради кризата с коронавируса, отчитат млекопроизводители. Най-осезаемо е отражението при високия клас продукти, коментира председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров в предаването "Директно" по Bulgaria ON AIR.

"Спадът в млечния сектор е средно 15 % на реализатор на млечни продукти от началото на пандемията през март до края на ноември. Търговските вериги също отчитат спад от 11 на сто на продажби на хранителните продукти. Българинът в момента е много по-пестелив заради неяснотата за следващия ден, дали ще имат доходи и работа", каза Зоров.

Той е категоричен, че е необходимо спешно компенсиране на разходите от страна на държавата.

"Министерството на земеделието ни отказва, поради липси на финансови средства. Ако ние фалираме, по веригата ще фалират и много други. Трябва да се мисли за работещите бизнеси, защото щетите при тях са много по-големи, защото работят всеки ден на загуба или минимална печалба", категоричен е той.

Междувременно сдружението "Български традиционни млечни продукти"  настоява българските сирене и кисело мляко да бъдат вписани в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитени географски указания.

Преди да се стигне до регистрация, продуктите трябва да преминат през проверки в рамките на поне година, като се инспектират рецептурите и историите за производството им. При окончателното вписване на продуктите страната ни ще може да ги изнася в ЕС и други страни с общо наименование, което ще улесни експорта на млекопреработвателните предприятия у нас.

"Освен сирене и мляко, искаме да защитим и българския кашкавал. Тези три продукта допреди една година имаха национална защита на българското наименоване . Към момента обаче нямаме никаква защита за тези продукти. Вписването в Европейския регистър ще даде 100 % гаранция, че потребителят ще купи под наименованието продукти, известни с БДС. Суровините гарантирано ще бъдат от България", уточни Димитър Зоров.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

40

Анонимен

преди 3 години

Кило кашкавал 18 до 23 лв, кило сирене 10-14, ами може още да надуят цените...после хората не купували. Единствената адекватна помощ ще бъде намаляването на ДДС за крайните потребители на стоки от първа необходимост, лекарства и учебни пособия. Тогава евентуално на хората може да им останат някакви пари след, като си платят сметките и кръвнината към държавата да могат да си позволят и някое друго кило кашкавал.

39

Анонимен

преди 3 години

Млекопроизводителите са само във фермите. Другите са млекопреработватели.Сега съвсем се обърках. Кои фалират?Какви предприятия имат млекопроизводителите? Те имат ферми. Нямат предприятия.Кравите не се отглеждат в предприятия.Млекопроизводителите си мислеха, че като доят палми и залеят пазара ще станат мултимионери. Но хората не пасат трева.Баламите свършиха.

38

Док

преди 3 години

Паднал бил оборота във високия клас продукти... Ами първо, тия са млекопреработватели, а не производители. Второ, един конкретен продукт, който купувам от години, за последната година цената му се вдигна двойно. И трето, то е благодарение и на големите вериги(в случая Кауфланд), които дълго време се мъчиха да направят магазин в нашия град(Търново) и накрая успяха. Но резултата бе, че цели стокови групи не поевтиняха, а поскъпнаха заради тях. И сега мандраджиите риват....

fallback