Снимка: БГНЕС
fallback
МВР увеличава тестовете за дрогираните шофьори на пътя. От следващата година ще бъдат закупени в пъти повече тестове за проверка на наркотици сред шофьорите, съобщава Нова ТВ.
 
Кои са модерните коктейли от субстанции, които тестовете отчитат при водачите, и как влияят върху поведението им на пътя? 
 
"Студентски град" в столицата е един от най-рисковите райони по отношение на дрогирани водачи. От началото на годината досега над 1700 шофьори след употреба на наркотици са били хванати при проверки на пътя. Контролът ще се затегне и от следващата година в битката с дрогираните водачи влизат 44 хил. полеви теста. За сравнение до октомври т.г. са закупени 28 хиляди теста, а през 2019 г. – са били едва около 9 хиляди.
 
За последния месец тестовете са отчели положителни проби за наркотици при над 200 шофьори. Повечето от пробите, които пътните полицаи вземат край морето, се оказват положителни.
 
"Повечето са млади водачи – на около 20-25 до 30 години. За последните 10 дена имаме около 13 такива случая с положителни проби. Повечето са със забавени реакции, очите им не реагират на светлина, някои са с много разширени зеници, по-нервни са, по-превъзбудени", каза Димо Аспарухов от "Пътна полиция" – Бургас.
Oще по темата
 
Най-често тестовете показват наличие на канабис и метаамфетамин. Излизат и положителни проби за хероин, но по-рядко, разказват от екипа на Аспарухов. Дрогираните шофьори излизат не само през нощта, когато употребата на наркотици е най-голяма, но и през деня.
 
"Проверки се правят на места с голям брой нощни заведения, също така в курортните комплекси, тъй като там вероятността от употреба на наркотици е по-голяма – струпването на млади хора е по-голямо, а те са една от основните групи водачи, които употребяват наркотични вещества. Спират се скъпите коли и младите водачи", обясни Николай Крушарски от "Национална пътна полиция".
 
Пътните полицаи уточняват, че в зависимост от вида наркотик всеки тест средно връща до 48 часа назад. Но при системна и в големи количества употреба, тестовете могат да отчетат и наркотици, които са били приети с дни назад. При някои от проверките съмнителните водачи отказват тест. Но санкциите не падат:
 
"Отнема му се книжката за 2 години и глоба от 2 хил. лв. при отказ – много често се случва и да отказват тези, които се чувстват несигурни. Ако е негова собственост автомобила – веднага се свалят регистрационните табели", разясни още Димо Аспарухов.
 
"От липсата на реакции до еуфория и агресия. Това най-общо е ефектът от дрогата", разказва психологът от Центъра по обществено здраве д-р Владимир Наков.
 
"При използването на депресанти (алкохол, канабис и бензодиазепин) хората са със забавени реакции, влошена им е цялостната представа за трасето. Тези, които активират централната нервна система, променят поведението ни по отношение на активацията – т.е. ние ставаме по-агресивни, по-груби, по-невъздържани и с по-непрогнозируеми реакци"”, добави той.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

Анонимен

преди 3 години

До до 16Ти май си г-н Нюню - голямо хвалене падна - карам еди, каква си кола, много съм умен, изглеждам еди, как си - ***! Само ще те светна, че не взимам нищо *** такъв и ти може да ми завидиш на това аз, как изглеждам. На мен ми е чудно, как може да те съдят за нещо от преди дни няма логика. Същото е, като излекуваните от Ковид, на които теста им показвал по двайсет дена след това, че са положителни.

18

panelen sofianec

преди 3 години

Студ. град си пропадна доста. От място за учене и развитие, сега е полу жилищен квартал с няколко университета, които ще фалират ако държавата се вземе в ръце и преструктурира субсидирането на образованието. Отделно че основното там са дискотеките и баровете.

17

дрогиран шофьор

преди 3 години

Много ми е рисково в студ. град. Затова си дрифтя в Люлин като се цъкна.

fallback