Снимка: Facebook

Село Долни Цибър, където живеят 1000 души, се прочу като Ромския Кеймбридж, където няма дете, което да не ходи на училище. 80 на сто от завършилите продължават в гимназии, а всяка година 20-25 ученици стават студенти. “Селото се слави с много учители, лекари, компютърни специалисти, юристи”, каза кметът Камен Димитров пред "24 часа".

“Идвали са журналисти от Европа и на място са се убедили как кипи треската за знание. Очакват да ги посрещнат ужасяващи картини на мизерия, но виждат, че не сме коптор и дори ми благодарят за усилията, които полагам”, разказва кметът.

От първи до осми клас завършват почти всички ученици и покриват критериите за добра подготовка и владеене на материала. Представят се достойно на областните олимпиади. Отличници има по български език и литература и по точните науки, най-много награди децата получават по чужди езици. Родителите на много от тях са на гурбет в Италия, Испания, Франция.

“Долни Цибър разбива митовете, че ромите са бреме за страната ни. 60 души се трудят по програмата за временна заетост, отделно фирми са наели родители на малки деца в строителни дейности. Моите хора са с добра квалификация, затова са и търсени на пазара на труда”, уверява кметът, който кара вече 8 мандата.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase