Снимка: БГНЕС
fallback

"Това, което можем да кажем за отиващия си летен сезон е, че беше най-трудният, но и абсолютно необичаен за българската, европейската и международната икономика. По отношение на българския пазар бяха направени много усилия от страна на сектора и на правителството". Това каза в ефира на Нова ТВ изпълнителният директор на Националния борд по туризъм Полина Карастоянова.

Туристи имаше предимно по Южното ни Черноморие. "Чужденците, които посещават България, по данни от 2018 и 2019 г. са над 9 милиона. Очевидно българският пазар не е готов да произведе такава цифра. 2 милиона би бил абсолютният максимум, ако всички български граждани имат възможността да почиват в страната", каза още тя. 
 
Прогнозите показват, че този сезон загубите ще са близо 80%. "Това са данни верни не само за България, но и за конкурентни наши дестинации", допълни още изпълнителният директор на Националния борд по туризъм. 
 
Карастоянова обясни, че се работи успоредно по два плана. "Единият екшън план е как да се справим с предстоящия зимен сезон и с летния през 2021 г. Коментира се и проблемът от възможни фалити и невъзможността да се обслужват кредити. Така може да се окаже в един момент, че банковият сектор да е собственик в туризма. Това е една много лоша перспектива", смята ескпертът. 
 
Тя беше категорична, че след COVID-19 българският туристически сектор няма да продължи да съществува по същия начин. "Държавата следва да влезе като инвеститор. Да се заложат генерални планове за развитие на инфраструктурата до туристическите обекти като помощ за тяхната социализация", заяви още Карастоянова.
 
Изпълнителният директор на Националния борд по туризъм обяви, че голяма част от работните места в сектора са били запазени. "Това беше възможно със социално-икономическите мерки. Близо 25-30% от заетите обаче загубиха работата си в туристическия сектор поради невъзможността той да функционира", заключи Карастоянова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

абоната е на ~~~~~~~

преди 3 години

За коя държава и кои държавни пари пищите бе ?!Имаше държава, но я разрушиха.Имаше платежоспособни туристи, но ги изгониха - тези дето разрушиха държавата.Защо се крият данъци в Туризма ?!Ами защото държавните органи не ги търсят, като в къщи за гости напр.Знаем как се извършват проверките на НАШИТЕ хора.Тоз дето вика, че всичко си дойде на мястото, да бЕга оттука.Объркал си държавата, колега ... !

20

Анонимен

преди 3 години

Няма нормални хора отишли на почивка на море в България.

19

Неграмотност

преди 3 години

Чужденците, които посещават България, по данни от 2018 и 2019 г. са над 9 милиона. Очевидно българският пазар не е готов да произведе такава цифра. *Само човек, който не знае за какво говори използва "цифра", което даже е неправилно, защото 9 милиона не е цифра. Другото, което е потресаващо - 80% загуби. От какво са тези 80%? Няма разумно обяснение. Да беше казала, с 80% по малки печалби, щяха да разбера, ама загубата може да е процент само от друга загуба, което тази не схваща.

fallback