Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg
fallback

При силно земетресение от над 6 степен по скалата на Рихтер биха издържали едва около половината жилищни сгради в България.

Според проф. д-р инж. Петър Павлов, ръководител на Националния център по сеизмично инженерство към Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), останалата половина от жилищните сгради биха издържали силен трус, без да паднат, макар и с големи повреди, включително и панелните и тези с конструкция ЕПК.

Oще по темата

„Немалка част отговаря на изискванията, особено строеното след 1987 г. Може би има един период през 90-те години, когато е възможно да има пропуски поради бума на строителството тогава и леко занижения контрол и надзор“, обясни експертът пред „Монитор“.

По думите му най-рискови са по-старите сгради, които са тип „безскелетни конструкции“, като например тези с дебели глинени стени, без стоманобетонен скелет. Също така някои със скелет, но чиито преградни стени от тухли четворки нямат добра връзка с него. Вътрешните стени са с прекалено голяма площ, без вътрешни обрамчвания за връзка със скелета, т.е. бетонните колони са на големи разстояния. „Такива повредени сгради видяхме наскоро в Албания. Там железобетонната част беше оцеляла, но стените вътре бяха паднали. Подобни сгради има и в България“, добавя професорът от УАСГ.

Според болшинството експерти особено рискови при силно земетресение са и къщите по селата, строени без проекти и с нискокачествени материали. Много често в тях липсват основните носещи елементи - антиземетръсни шайби, колони, дори пояси. Подобен тип конструкции няма как да устоят на очакваните за територията на нашата страна силни земетресения.

Част от сградите у нас са строени до средата на миналия век и не са били изчислявани срещу сеизмични въздействия, но те имат някои немалки предимства. Правени са с качествени материали, тухлените стени са с голяма дебелина и са от плътни тухли, които имат високи якостни качества. Старите кооперации са сигурни, ако в тях не са правени преустройства, особено в партерните етажи, без да са предвидени мерки за усилване. Не е тайна, че през последните 30 години партерните етажи на много постройки бяха преустроени в магазини. Бяха премахнати основни носещи елементи, което влияе отрицателно на сеизмичната им устойчивост.

Важен елемент от осигуряването на антиземетръсната устойчивост на сградите са научните изследвания. От известно време се лансира идея за закупуване на нова техника в България, позволяваща да се имитират земетресения, и по този начин да се тестват строителни материали и конструкции. За целта се търсят и необходимите средства.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

106

С.

преди 3 години

Не давам 'акъл' а давам пример че нещо което работи в Англия и прочее (щом обединеното кралство толкова те дразни като израз) не би проработило в България защото има земетресения, а там няма. Ако ще и на луната да живея, стандартите за строителство в различните държави са различни.Малък к** мести ли се иначе, че нещо ми е трудно да си го представя :)

105

Леле

преди 3 години

Тази статия съм я запомнил - 1:1 я пускаха след пернишкото 2012 .. защо се появява пак точно сега .. а миналата седмица, в Сряда мисля в Американското правеха някакво учение, виеха сирени и говореха от уредбата "Duck out and take cover, stay away from the windows" - от години минавам от там и никога не съм чул да правят подобни тренировки .. какво ни готвят тия "приятели" наши .. Пернишкото дали не беше упражнение за нещо ..

104

Анонимен

преди 3 години

Ох боже, в "Обединеното Кралство" живеел и дошъл да ни осветли с мъдрост в коментарите, момент да си го преместя ..

fallback