Снимка: БГНЕС
fallback

Въвежда се санкция до 30 хиляди лева за работа "на черно". Това предвиждат промени в Кодекса на труда, внесени в парламента от МС.

Предлага се работодателите да се наказват с имуществена санкция или глоба в размер от 20 000 до 30 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 10 000 до 20 000 лв. за системни нарушения, свързани с използването на недеклариран труд и за неплащане в срок на дължимите от работодателя трудови възнаграждения и обезщетения, предаде "Монитор".

Законопроектът предвижда още наказанието за работодателя да е имуществена санкция или глоба в размер от 15 000 до 20 000 лв. при повторно нарушение, свързано с недеклариран труд, а за виновното длъжностно лице - глоба в размер от 5 000 до 10 000 лв.

От законопроекта става ясно, че намаляват минималният и максималният размер на административната санкция при извършване на повторно нарушение. В момента е записано, че имуществената санкция или глобата са от 20 000 до 30 000 лв.,са съответно глоба от 5000 до 20 000 лв.

В мотивите е записано, че по този начин се намалявал широкият диапазон между минимум и максимум на наказанията, както при квалифицирания състав, така и при сравнението му с размера на санкцията, предвидена за нарушение, което е извършено за първи път. Също така се осигурявала съпоставимост на размера на санкцията за повторно нарушение на други разпоредби на Кодекса на труда.

Глоба в размер от 100 до 500 лв. грози пък работник, който откаже да съдейства на инспекцията по труда, след като е хванат да нарушава трудовото законодателство при изпълнение на неговите функции. Шефът му пък го грози имуществена санкция в размер от 2500 до 15 000 лева или глоба в размер от 1000 до 10 000 лв.

Като мотив за тези промени е записано, че задължението за оказване на съдействие на контролните органи има за цел да се изясни конкретната фактическа обстановка и да се съберат и оценят всички доказателства.

Неоказването на съдействие от страна на работодателя в повечето случаи има за цел да прикрие или да попречи за установяването на извършено нарушение, съответно да препятства налагането на наказание.

Определянето на по-висок размер на санкцията за неоказване на съдействие имало превантивна цел, пише още в законопроекта.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

19

дедо Ташунко

преди 3 години

В Германия глобата е 60 хиляди евро и черен печат в паспорта, ако работника е от друга държава. Въпреки това , около 65 милиарда евро се прибират на черно, защото занаятчиите вдигнаха цените. Една баня да ти направят с фаянс е вече десетина хиляди евро в Мюнхен, за 3 дни работа. Днешните младежи знаят да държат в ръцете си тутурутката и затова цените експлоадират. Научете се сами да се справяте с ремонтите в къщи, това е моят съвет. Човек за няколко дни може да се научи да лепи плочки, оооявеоооо

18

Анонимен

преди 3 години

11 месеца без заплата/не ми платиха/ - инсп. по труда каза, че това не е неин проблем, спечелих дело в съда , ама пари от робовладелеца- няма, искам прокуратурата да обяви фирмата в несъстоятелност - вече 3 години "раследват" - така че, каквито и снкции да слагат - нито 1 роботодател няма да пострада - всичко е прах в очите на народа

17

Ванката

преди 3 години

Ако имах начин, нито лев нямаше да плащам на държавата - това са пари, хвърлени на вятъра... и по нечии чекмеджета. Така или иначе пенсията ми ще е мизерна, здравните си ги доплащам и изобщо от държавата нищо добро не чакам, само рекет и мизерии...

fallback