Снимка: БГНЕС
fallback

Кравето масло на едро, продавано у нас, е двойно по-скъпо, отколкото средните цени в ЕС, сочи проучване на пазара на Института по аграрна икономика (САРА). През март цените у нас без ДДС са били около 1413 лв. за 100 кг, малко над 14 лв./кг. За същия месец средните цени в 28-те страни от общността са били на ниво от 682,6 лв. за 100 кг, или към 6,83 лв./кг.

На пазара на дребно разликите са по-малки. Пакетче от 250 грама краве масло в суперите в Германия е около 1,4 евро, а у нас между 3 и 4 лв. "Голямата разлика се получава заради липсата на вътрешно производство", каза пред "Монитор" доц. Божидар Иванов от Института по аграрна икономика (САРА). "85-90% от маслото, продавано у нас, е вносно. Българското производство е малко", уточни той.

Кризата с китайския коронавирус свали цените и на обезмасленото сухо мляко. В средата на миналата седмица априлските доставки се котираха по 1875 евро на тон, което е с цели 200 евро по-малко от последната седмица на март. На европейския пазар на едро цените в края на миналия месец бяха 218 евро за 100 кг, което е с 44 евро по-малко спрямо януари. В последните дни на март в Германия цените паднаха и до 210 евро за 100 кг, а в Холандия и до нива от 202 евро.

Според експертите от САРА епидемиологичната обстановка в страната, ЕС и в голяма част от света засегна и работата на веригата на доставки на мляко и млечни суровини Очаква се търсенето на млечни продукти да се увеличи, което ще води до по-високи цени в сравнение с обичайните за този период на годината. Очакваме цените на дребно на дълготрайните продукти (кашкавали) да се покачат, като степента на поскъпване ще зависи от ритмичността при вноса на млечни суровини (сухо мляко) и на готови продукти.

При малотрайните продукти, които поддържат високо съотношение между крайни и изкупни цени, повишение не е толкова вероятно. Сериозен риск за пазара създава възможността за значимо намаление на туристите в България през пролетта и лятото, което основно ще се отрази на вноса, смятат още от САРА.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

40

100% чисто

преди 4 години

Маслото винаги у нас е било привилегия за богатите.Народът винаги е готвел с олио и си е мажел филиите с маргарин и мас,но 30 те години демокрация нанесоха непоправими вреди на наш *** - наравиха го мързелив,изнежен и лаком.И все гледа в чуждата паница - била тя френска,немска или италианска,без да се усети в каква *** живее.Самият премиер дава пример за това,какъв левент е израсъл благодарение на филиите с мас,но нашенецът не ще и да чуе,иска живот като на Запад,но ще го види на куково лято

39

Анонимен

преди 4 години

Българските "бизнесмени" произвеждат по-големи *** и от вноните. Обаче заплати - еххеее, по 10хил лв; транспорт - като разходка до Луната. Та и затова и цените им такива. На принципа: "видяла жабата, че подковават коня и тя вдигнала крак"

38

Анонимен

преди 4 години

Масово в малките магазини продават сирене , кашкавал , халва и други храни които се разтеглят в магазина , без срок на годност На етикета пишат само часа на продажба и цената Никога не пишат срок на годност и по този начин могат да продават тия неща с изтекъл срок Като ги питам къде е срока на годност гледат учудено , и им връщам сиренето Например в Кауфланд , като ви претеглят сиренето , лепят етикет с цялата информация какво съдържа и срок на годност - 3 дни

fallback